Salezjanie chcą w czasie tego spotkania zgromadzić online 265 różnych grup
Oznacza to przede wszystkim dla ekip duszpasterstwa młodzieżowego salezjańskich inspektorii Hiszpanii, pw. Maryi Wspomożycielki z siedzibą w Sewilli (SMX) i pw. św. Jakuba Większego z siedzibą w Madrycie (SSM), wysiłek związany ze zmianą mentalności. “Nie chodzi tu o zaoferowanie i robienie wielu rzeczy, ale o dostarczenie narzędzi, które pozwolą głębiej przeżyć to szczególne doświadczenie wiary: z osobistymi momentami wyciszenia i modlitwy, refleksji, dzielenia się w grupie i różnymi propozycjami łączącymi się z przeżywaniem wiary w rodzinie” – wyjaśnia ks. Xabier Camino, koordynator ds. duszpasterstwa powołaniowego i animacji misyjnej inspektorii SSM.
Wszystkie zaangażowane w ten projekt osoby są zgodne co do tego, że widać duże zainteresowanie tą inicjatywą. Odzew, z jaką się spotkała, jest zaskakujący, co “wyraźnie oznacza, że młodzież, rodziny i członkowie Rodziny Salezjańskiej chcą obchodzić Wielkanoc, chociaż w tym roku przyszło nam to uczynić we własnych domach” – mówią na koniec.
#PascuaSalesianaenCasa to propozycja salezjanów inspektorii SMX, którzy w tym celu uruchomili specjalną stronę. 435 ludzi młodych poniżej 35. roku życia i 342 dorosłych przystąpiło do tej inicjatywy, którą będzie wspierać 49 salezjanów i córek Maryi Wspomożycielki oraz 74 animatorów. By ułatwić dzielenie się refleksją zostało utworzonych 115 grup online.
Zaś inspektoria SSM organizuje #iPascua, również uruchamiając osobną stronę. Zgłosiło w niej udział 1380 uczestników: 603 ludzi młodych i 272 rodziny, które liczą więcej niż 770 osób (w różnym wieku). 64 salezjanów i córek Maryi Wspomożycielki i 150 animatorów będzie koordynować zajęcia grupowe i wspólną refleksję; utworzą razem 150 wirtualnych grup.
“Jesteśmy przyzwyczajeni do organizowania spotkań wielkanocnych w specyficznych miejscach, z grupami wcześniej utworzonymi, to nas zobligowało do zaimprowizowania takowego również w obecnej sytuacji i przyjrzenia się, w jaki sposób możemy odpowiedzieć na to wyzwanie” – stwierdza ks. Francisco José Pérez, delegat ds. duszpasterstwa młodzieży inspektorii SMX.
Ks. José Luis Villota, delegat ds. duszpasterstwa młodzieży inspektorii SSM, dodaje: “Przeżywamy czas, który sprzyja wzmocnieniu naszej nadziei i odczucia obecności Pana Jezusa, ponieważ Wielkanoc oznacza przejście z cierpienia, śmierci do nowego życia. Pozostając w naszych domach, chcemy być razem, wspólnie się modlić i zjednoczyć w Jezusie”.
Bodźca do tych przeżyć ma dostarczyć specjalny filmik wideo, a po nim – propozycja refleksji i celebracji. Będą transmitowane w internecie nabożeństwa z różnych domów salezjańskich, a także inne momenty modlitwy i refleksji, które będzie można znaleźć na wirtualnej tablicy ogłoszeń.
Za: www.infoans.org