Podczas epidemii szpitale bonifratrów zostały zamknięte w celu przeprowadzenia dezynfekcji i kwarantanny. Część personelu zaraziła się wirusem, co spowodowało śmierć braci i pracowników. W sumie zmarło 18 osób. Jednak, jak podkreśla w orzeczeniu Fundacja Księżniczki Asturii, zakon pozostał na miejscu i kontynuował pracę aby szpitale otworzyć jak najszybciej.
We współpracy z władzami sanitarnymi i innymi instytucjami międzynarodowymi zakon przygotowywał personel do walki z wirusem, a także pomagał rodzinom przebywającym w kwarantannie oferując żywność, lekarstwa i wsparcie psychologiczne. Już w listopadzie 2014 r. został otwarty szpital w Monrowii gdzie do chwili obecnej opiekę lekarską otrzymało ponad 5 tys. osób, głownie kobiety i dzieci.
Fundacja Księżniczki Asturii w swym orzeczeniu podkreśliła także, że działalność bonifratrów jest skuteczna także dzięki stałej aktualizacji struktur szpitalnych oraz prowadzenia badań medycznych.
Władze zakonu zapowiedziały, że nagrodę przeznaczą na dalszą walkę z wirusem. W tym roku w kategorii Concordia zgłoszono 27 kandydatur z wielu krajów świata, w tym także z Polski.
M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv