Hans Zollner SJ rozmawia z La Croix International o ochronie dzieci

W piątek, 23 lutego, ukazał się w La Croix International wywiad Loupa Besmonda de Senneville’a z Hansem Zollnerem SJ, niemieckim jezuitą, byłym członkiem papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, a obecnie dyrektorem Instytutu Antropologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Zdaniem jezuity normy ochrony dzieci i młodzieży przyjęte przez Rzym wskazują właściwy kierunek działania, choć obecnie nie ma mechanizmów, które pozwoliłyby monitorować ich wdrażanie, szczególnie na poziomie lokalnym. Przypomniał, że ustalono w Kościele zasady, które wymagają od wszystkich duchownych oraz zakonników i zakonnic zgłaszania przełożonym wszelkiego rodzaju nadużyć seksualnych i duchowych, o których się dowiedzieli. Trudności pojawiają się, gdy trzeba coś z tym zgłoszeniem zrobić. Nie zawsze biskupi radzą sobie z napięciem między byciem ojcem dla swoich księży i równocześnie ich sędzią. „To stawia wielu z nich w trudnej sytuacji. Jedynym sposobem na wyjście poza ten problem jest ustanowienie w każdej diecezji jasnych procedur postępowania w przypadku wystąpienia nadużyć. Może to obejmować oddelegowanie niezależnej strony trzeciej do zarządzania aktami sprawy lub przeprowadzenia dochodzenia” – tłumaczył w wywiadzie Zollner.

Według ojca Zollnera należałoby dołożyć wszelkich starań, aby proces kanoniczny był bardziej przejrzysty oraz by wszystkie strony miały dostęp do treści procesu i znały swoje prawa. Konieczne są w tym względzie szkolenia zarówno w zakresie komunikacji jak i sposobów postępowania ze skazanymi księżmi. „Czasami biskupi wiedzą, co powinni zrobić, ale brakuje im doświadczenia” – podkreślił w rozmowie z dziennikarzem La Criox.

Ujawnianie przestępstw popełnianych przez duchownych utrudnia obraz czystego i świętego Kościoła, w którym popełnienie najmniejszego błędu wydaje się nie do pomyślenia. Jeśli ktokolwiek ma taki obraz ludzi Kościoła, to ojciec Zollner zaręcza, że zdecydowana większość nie patrzy na księży jako na świętych. Wierni wiedzą, że także księża są grzesznikami i są nawet w stanie im wybaczyć. Nie mogą jednak pogodzić się z tym, że niektórzy w Kościele kryją przestępców, by bronić dobrej opinii o księżach.

Na zakończenie wywiadu ojciec Zollner został zapytany, czy wraz z większą świadomością tego, do jakich ludzkich tragedii prowadzi przestępczość wobec dzieci, wzrasta przekonanie, że nadużycia popełniane wobec dorosłych powinny być również traktowane z większą surowością. W odpowiedzi przyznał, że trzeba i tutaj ustalić przejrzyste normy i uruchomić podobne procedury „To zajmie trochę czasu” – dodał.

Wywiad w języku angielskim znajduje się na stronie LA CROIX

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025