Home WiadomościZe Świata Haiti: : “cudowne” uwolnienie porwanego misjonarza

Haiti: : “cudowne” uwolnienie porwanego misjonarza

Redakcja

Po 10 dniach od chwili porwania “udało się cudownie uciec z rąk porywaczy po 10 dniach od uprowadzenia” ks. Antoine Macaire Christianowi Noahowi, klaretyn. O zdarzeniu, do którego doszło 17 lutego, opowiedział 28 tegoż miesiąca ks. Fausto Cruz Rosa CMF. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnił jednak, na czym polegała owa “cudowność”.

Ks. Antoine Macaire Christian Noah został porwany 7 lutego, gdy udawał się do swej wspólnoty w miejscowości Kazal w środkowo-zachodniej części kraju. Grupa uzbrojonych mężczyzn, która tego dokonała, zażądała za jego uwolnienie dużej sumy pieniędzy, ale – jak oświadczył wspomniany przełożony regionalny – kapłan zdołał “w sposób cudowny uciec, czuje się dobrze i udało się go przewieźć do [sąsiedniej] Dominikany”. “Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy włączyli się wraz z nami w modlitwę i w akty solidarności z nim, którą okazali nam w tym kontekście przemocy i niepewności, jaki przeżywa naród haitiański, a my ze swej strony będziemy nadal wam służyć” – powiedział o. Fausto. Nie wiadomo jednak, jak wyglądał ów “cudowny sposób” ucieczki a następnie wywiezienia go z kraju.

Haitiański zakonnik został uprowadzony w czasie wzrostu przemocy po krótkotrwałym, jak się okazało, jej spadku w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym 2022-23. W rozmowie z FIDES-em miejscowy kamilianin o. Antonio Menegòn zwrócił uwagę, że na początku lutego dokonano rabunkowej, a przy tym brutalnej napaści na pracujące w Port-au-Prince siostry brazylijskie. Duchowny przypomniał, że w Haiti od wielu lat utrzymuje się nie tylko niszczycielska przemoc, ale także wysoki poziom korupcji i nadużyć, których ofiarami padają często organizacje pozarządowe, w tym również międzynarodowe, pomagające miejscowym ubogim.

Kamilianin podał przykład z ich ciężarówką, która ze stolicy miała zawieźć pomoc mieszkańcom miasteczka Jeremie, zniszczonego doszczętnie w wyniku trzęsienia ziemi 14 sierpnia 2021. Aby dotrzeć na miejsce, zakonnicy i towarzyszące im osoby musieli płacić wysokie haracze różnym grupom przestępczym, które napotykali na drodze.

kg (KAI/FIDES) / Port-au-Prince

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda