Grodno: 30 lat redemptorystowskiej parafii Najświętszego Odkupiciela

25 sierpnia 2024 r. w Grodnie na Białorusi odbyły się uroczystości jubileuszu 30-lecia redemptorystowskiej parafii Najświętszego Odkupiciela. Jest to największa parafia prowadzona przez redemptorystów naszej prowincji.

Uroczystej sumie przewodniczył ks. bp Aleksander Kaszkiewicz, ordynariusz grodzieński, koncelebrowali również archimandryta ks. Sergiusz Gajek, o. Waldemar Słota z Wielkiej Brzostowicy, o. Valery Maziuk z Mińska-Sokoła i cała wspólnota redemptorystów w Grodnie. Ponad 1000 osób uczestniczyło we Mszy św. i w procesji eucharystycznej. Po Mszy św. odbył się festyn parafialny za kościołem przy scenie z tortem, konkursami przeplatanymi pieśniami, a na zakończenie występ dzieci.

Zapraszamy do zapozania się relacją parafianki, p. Żanny Jaremicz. Jubileuszu serdecznie gratulujemy!


25 sierpnia 2024 r. słychać śmiech wokół i w kościele na ulicach grodzieńskiej Dziewiatowki, widać także wyprasowane kołnierzyki koszul i świąteczną atmosferę, bo parafia Najświętszego Odkupiciela obchodzi dziś swoje 30-lecie.

Starzy przyjaciele też się spotykają: procesja już zmierza do ołtarza, a w niej ojcowie redemptoryści z Dziewiatówki wraz ze swymi współbraćmi poprzednikami w duszpasterstwie. Procesję zamyka ordynariusz diecezji grodzieńskiej, ks. bp Aleksander Kaszkiewicz. Poważni duchowni, białe stroje dziewcząt i ruchliwi harcerze – wszyscy idą w parach.

Wchodząc do kościoła zanurzasz się w oceanie nut, pod falami których nie przepłyniesz, a wręcz przeciwnie, próbujesz uchwycić melodię chóru parafialnego. O. proboszcz Andrzej Jodkowski CSsR ze szczerym uśmiechem kieruje słowa pozdrowienia i podziękowania. Dzisiaj wszyscy modlili się za wspólnotę, która wszystkich przyjmuje. Aby wyrazić tę radość, zarówno dzieci, jak i młodzież złożyły dary: od zabawek po Biblię.

Nasza parafia ma już 30 lat. Każdy z nas jest ważną i integralną częścią tej wielkiej rodziny, która wspólnie podąża za Bogiem. I prawie wszyscy przygotowywali się do tej wielkiej uroczystości – kolejki do Komunii Swiętej zdają się nie mieć końca. Po gratulacjach rusza procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła w promieniach letniego słońca.

Następnie czas na zabawę i relaks. Festyn parafialny rozpoczyna quiz o świętyni na Dziewiatowce, a nagroda za prawidłową odpowiedź zaostrza apetyt: każdy miał ochotę na kawałek świątecznego ciasta. Pytanie i odpowiedź, pytanie i odpowiedź – jak szybko wszystko się rozwija! Ale dwie „babcie”, które wyszły z kościoła, przedzierają się przez tłum na scenę i próbują dociec, dlaczego jest tu dzisiaj tak dużo ludzi i co świętują: to teatr św. Jana Pawła II rozpoczyna swoje gratulacje . Takie „babcie” nie mogły powstrzymać śmiechu publiczności!

Do gratulacji przyłączają się także śpiewacy chóru młodzieżowego i dalej śpiewają, aż do gęsiej skórki! A niezwykłe prezenty nie kończą się i rozchodzą wśród parafian: ktoś miał szczęście i wygrał w loterii wycieczkę rowerem proposzcza wokół kościoła! Takie wygrane zapadają w serce.

Nikt nie pozostał dziś niezauważony, gdyż animatorzy zaopiekowali się wszystkimi. Nogi bolą mnie od tańca, policzki od śmiechu, a oczy zaczynają łzawić. Wzruszający moment: 30 piłek zostaje wypuszczonych w niebo, jak szybko i łatwo wzbijają się w powietrze, mierząc coraz wyżej. Próbujemy też razem wznieść się ponad nasze grzechy i słabości, co przecież nie zawsze jest takie szybkie i łatwe. Ale już od 30 lat parafia Najświętszego Odkupiciela jako całość żyje i wielbi Boga!

Ганна Ярэміч, Grodno, Białoruś; fot.redemptor.by

Za: www.redemptor.pl

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia