O Rejsie Niepodległości i Światowych Dniach Młodzieży w Panamie opowiadali francuskiej publiczności uczestnicy Rejsu Niepodległości w podczas spotkania z cyklu „Rejs Kulturalny”.
Spotkanie z Ojcem Świętym było dla nas wielkim przeżyciem, które naznaczyło nasze życie. Gdyby nie udział w Rejsie Niepodległości na pokładzie legendarnego polskiego żaglowca – „Daru Młodzieży”, nie mielibyśmy okazji na to duchowe doświadczenie. Jesteśmy zbyt młodzi i nie byliśmy świadkami pontyfikatu Jana Pawła II, nie jesteśmy pokoleniem JP2. Tym bardziej było dla nas ważne spotkanie z papieżem Franciszkiem – przyznała polska młodzież.
W spotkaniu uczestniczyli zarówno rodowici Francuzi, jak i studenci z różnych stron świata, m. in. z Japonii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Polska młodzież opowiadała o swojej misji promocji Polski w zagranicznych portach podczas Rejsu, głównie w Panamie. Przyznała, że wspólne życie przez wiele tygodni na statku sprzyjało zarówno kształtowaniu własnej osobowości, jak i nawiązywaniu głębokich relacji i przyjaźni. Kilka znajomości zadzierzgniętych podczas Rejsu zakończyło się ślubami. Ważnym elementem życia na morzu była możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej oraz korzystania z sakramentu spowiedzi. Było to możliwe dzięki kapelanom Rejsu Niepodległości, którymi byli głównie księża pallotyni.
Spotkanie było połączone z prezentacją polskiej historii i kultury. Uczestnicy Rejsu Niepodległości wystąpili w strojach krakowskich i góralskich. Częstowali polskimi przysmakami i na zakończenie zaprosili publiczność do wspólnego poloneza ulicami Paryża.
Spotkanie miało miejsce 9 września w słynnym Centrum Dialogu przy ul. Surcouf 25, prowadzonym przez pallotynów, gdzie w czasie komunizmu spotykali się polscy intelektualiści, żyjący na emigracji. Odbyło się dzięki dofinansowaniu z Instytutu Adama Mickiewicza, w ramach programu Niepodległa. Głównym organizatorem spotkania była Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
mm (KAI) / Paryż
KAI