Francja: znany mnich tradycjonalista przyjął nielegalnie święcenia kapłańskie

Znany mnich tradycjonalista został zasuspendowany po tym, jak przyjął święcenia kapłańskie bez zgody swego biskupa. Wraz z nim inny zakonnik został wyświęcony na diakona przez niewymienionego z nazwiska „wysokiego dostojnika kościelnego”.

Dom Alcuin Reid, przeor klasztoru św. Benedykta w Brignoles, w diecezji Fréjus-Toulon, na południu Francji, jest znanym liturgistą, autorem popularnych książek, w których domagał się „reformy reformy” liturgicznej, do jakiej doszło po Soborze Watykańskim II. Do jednej z jego książek, „Organiczny rozwój liturgii”, z 2004 roku, przedmowę napisał kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Reid ostro krytykował też ubiegłoroczną decyzję papieża Franciszka o ograniczeniu dostępu do liturgii przedsoborowej.

Oświadczenie na stronie internetowej klasztoru wyjaśnia, że Dom Alcuin odbył pielgrzymkę do Rzymu, gdzie „wysoki dostojnik kościelny” zaproponował, że go wyświęci. Do ceremonii doszło w kwietniu br. Została odprawiona według rytu przedsoborowego, a więc nielegalnie, gdyż w grudniu ub.r. Stolica Apostolska orzekła, że święcenia kapłańskie w rycie trydenckim nie są już możliwe. Ponieważ jednak udzielający tych święceń biskup pozostaje w komunii z papieżem, pozostają one „ważne, ale niegodziwe”.

Ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon bp Dominique Rey nie dał zakonnikowi zgody na przyjęcie święceń, ani innemu biskupowi na ich udzielenie, gdy więc do nich doszło, natychmiast zasuspendował o. Reida. Jako zawieszony w czynnościach kapłańskich, nie może on odprawiać Mszy św., ani udzielać sakramentów. Jest bardzo prawdopodobne, że Stolica Apostolska zastosuje najostrzejsze sankcje wobec biskupa, który wyświęcił Reida, łącznie z usunięciem ze stanu kapłańskiego, gdy tylko zostanie ujawniona jego tożsamość.

W oświadczeniu klasztoru wyjaśniono, że nałożone przez papieża ograniczenia na sprawowanie liturgii w przedsoborowym rycie postawiły zakonników tej międzynarodowej wspólnoty w bardzo trudnym położeniu. Potrzebowali księdza, który zapewniłby im uczestnictwo w liturgii. Wspólnota zakonna z Brignoles, działająca formalnie jako „publiczne stowarzyszenie wiernych”, ma bowiem na celu „uroczyste sprawowanie świętej liturgii zgodnie ze starymi, klasycznymi formami rytów rzymskiego i monastycznych”.

Choć w 2009 roku został włączona do diecezji Fréjus-Toulon, bp Rey kilkakrotnie odmawiał wyświęcenia Reida i innych mnichów, kierując się „roztropnością”. Wcześniej udało mu się otrzymać święcenia diakonatu w 1989 roku w archidiecezji Melbourne w Australii, jednak już dwa lata później uprawnienia diakona zostały mu odebrane i opuścił archidiecezję. Znany był wówczas jako Scott Reid. Kolejni arcybiskupi Melbourne: Frank Little, Denis Hart i kard. George Pell prosili go, by sam zrezygnował ze stanu duchownego.

Po wyjeździe z Australii Reid został mnichem w opactwie św. Michała w Farnborough, w hrabstwie Hampshire, w Wielkiej Brytanii, gdzie przyjął imię Alcuin. Obronił doktorat z liturgii w londyńskim Kings College w 2002 roku i pracował jako szkolny nauczyciel religii. W końcu bp Rey przyjął go do swej diecezji, powierzając mu opiekę duszpasterską nad powstającą fundacją zakonną w duchu benedyktyńskim.

Dom Alcuin jest jednym z głównych organizatorów konferencji liturgicznych „Sacra Liturgia”. Na konferencji w 2016 roku ówczesny prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah wezwał księży do powrotu do sprawowania Mszy św. ad orientem, tyłem do wiernych. Najbliższa konferencja „Sacra Liturgia” ma się odbyć w San Francisco w dniach 28 czerwca – 1 lipca. Tamtejszy arcybiskup Salvatore Cordileone ma na jej zakończenie odprawić Mszę św. w rycie przedsoborowym. Wśród zapowiedzianych mówców są kardynałowie: Sarah i Pell, zaś sam o. Reid ma wygłosić referat na temat: „Nowy ruch liturgiczny: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?”.

pb (KAI/thetablet.co.uk/monasterebrignoles.org) / Brignoles

Wpisy powiązane

Salezjanie: Bliższa współpraca między inspektoriami austriacką i niemiecką w perspektywie połączenia

Nasza wdzięczność dla J.E. Kardynała João Braz De Aviz

Kapucyni: Nowy misjonarz w Gabonie