Franciszkański Zakon Świeckich: zamienić arsenały nuklearne w pokojową energię

Do zaangażowania na rzecz „stworzenia prawdziwej kultury pokoju, która ma konkretnie na celu rozbrojenie i nierozprzestrzenianie broni” wezwał Franciszkański Zakon Świeckich. W 79. rocznicę zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Krajowa Rada zakonu we Włoszech zaapelowała o pilne i poważne podjęcie drogi zamiany arsenałów nuklearnych w pokojową energię.

Świeccy franciszkanie przypomnieli, że 90 procent arsenałów nuklearnych posiadają „narody o starej tradycji chrześcijańskiej”. A przecież „nie można wierzyć, kochać i bronić życia, budując broń masowego zniszczenia”. Dlatego „jako chrześcijanie i odpowiedzialni obywatele” chcą, aby rządy podjęły konkretne działania, wysłuchując ich żądań i „budując mosty pokoju i ciągłego dialogu między narodami, nie tylko słowami, które często ukrywają stronnicze interesy, ale poprzez stałą i stopniową konwersję całej broni jądrowej”.

Przykładem tworzenia prawdziwie braterskiego świata jest dla nich św. Franciszek z Asyżu, który w czasie krucjat podejmował dialog z sułtanem, uzyskując od niego miejsca w Ziemi Świętej jako zadatek pokoju. Działanie dzisiaj na wzór św. Franciszka oznacza „pójście pod prąd polityki zbrojeń, która depcze prawo do życia każdej osoby ludzkiej, niszczy stworzenie, marnuje ogromne zasoby, które inaczej wykorzystane mogłyby wyeliminować biedę na całym świecie”.

„Chcemy wznowienia traktatów o rozbrojeniu i konwersji nuklearnej, chcemy, aby wszelkie zagrożenie ze strony nowych Hiroszim i Nagasakich zostało na zawsze wymazane z historii ludzkości” – podkreślili świeccy franciszkanie.

Franciszkański Zakon Świeckich powstał w XII wieku. Jego członkowie (około 500 tys. na całym świecie) zobowiązują się do życia Ewangelią na wzór św. Franciszka z Asyżu w swoim stanie życia. Zachowują też Regułę, zatwierdzoną w 1978 roku przez papieża Pawła VI.

SIR, pb/KAI

Wpisy powiązane

Praga: 102 urodziny franciszkanina, jednego z najstarszych Czechów

Egzotyczna przyroda w dziełach jezuickich misjonarzy

Papież: literatura kształci serce i umysł oraz otwiera na słuchanie