Uroczystość rozpoczęła się od wniesienia – przy dźwiękach i śpiewie ulubionej pieśni Papieża Polaka „Barka” – relikwiarza zawierającego włosy błogosławionego i umieszczenia go w odpowiednio przygotowanym miejscu w Bazylice. Msza św. była sprawowana w języku angielskim i polskim. Na zakończenie Eucharystii wierni mogli uczcić osobiście relikwie bł. Jana Pawła II.
Relikwie włosów bł. Jana Pawła II dla tutejszej Bazyliki św. Stanisława przekazał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który był osobistym sekretarzem Jana Pawła II. Tutejsza świątynia jest pierwszym kościołem franciszkańskim w Stanach Zjednoczonych, która otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II.
Parafia Św. Stanisława – biskupa i męczennika jest w sposób szczególny związana z tutejszą Polonią i zakonem franciszkanów. Została założona i sfinansowana przez przyszłościowo patrzących, ciężko pracujących i pobożnych polskich imigrantów, którzy przybyli do Chicopee w latach osiemdziesiątych XIX wieku.
Młodzi Polacy pragnęli założyć i sfinansować swój własny kościół, w którym mogliby modlić się w ojczystym języku, podtrzymywać polskie zwyczaje i tradycje, które bardzo sobie cenili i mieć przez to poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. W 1902 roku duchowa opieka nad parafią została powierzona franciszkanom z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Aby pomieścić wzrastającą ilość parafian, w 1908 roku wybudowano imponujących rozmiarów kościół z brązowego kamienia, przypominający katedrę, w neobarokowym stylu, który jest uważany za jeden z najbardziej okazałych kościołów w okolicy.
7 lipca 1991 roku kościół św. Stanisława przez Ojca Świętego Jana Pawła II został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Majestatyczna Bazylika św. Stanisława, biskupa i męczennika ze swoim zewnętrznym i wewnętrznym pięknem przynosi chwałę Bogu i ludziom.
W pracy duszpasterskiej w Bazylice i w parafii posługują franciszkanie z amerykańskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i franciszkanie z Polski – z krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.
o. Stanisław Czerwonka OFMConv
Więcej informacji na www.saintstanislaus.org