Franciszkanie – Uganda: Afrykańskie lato

Tytuł może być mylący, ponieważ polskie lato i wakacje to lipiec i sierpień. W Ugandzie to czas nauki i pracy. Właściwe wakacje są w grudniu i styczniu, które w strefie równikowej są najcieplejszymi miesiącami w roku. Franciszkańscy Misjonarze dzielą się z nami garścią opowieści z ostatnich miesięcy.

Come & see w Kakooge
W naszym klasztorze w Kakooge odbyły się kolejne rekolekcje powołaniowe Come & see (przyjdź i zobacz). Uczestniczyło w nich czternastu rekolektantów, z których dziesięciu przejawia chęć wstąpienia do naszego zakonu, choć droga do przekroczenia murów klasztornych jest jeszcze daleka. W tym roku pierwszy rok postulatu rozpoczęło dwóch młodych Ugandyjczyków.

Młodzież i dzieci w „akcji”
Franciszkańskie parafie w Kakooge i Matugga są oddzielone od siebie zaledwie o 70 kilometrów. W związku z tym organizowane są wspólne przedsięwzięcia duszpasterskie i rekreacyjne. Tak było i teraz. Tym razem młodzież z Kokooge odwiedziła młodzież z Matuggi. Najpierw odbyła się część duchowa, Msza święta, przedstawienie grup . Następnie posiłek i część rekreacyjna, czyli kilka konkurencji sportowych. W piłkę nożną młodzież z Kakooge okazała się lepsza. Następną planowana inicjatywą jest wspólne przeżycie Kursu Alfa w Kakooge. Ale to plany na początek następnego roku. Również dzieci, a dokładnie ministranci z Matugga, jednego niedzielnego popołudnia wybrali się ze swoim opiekunem na mecz piłki nożnej do Kakooge. Chociaż ubrani w nowe stroje podarowane z Niemiec chłopcy z Matuggi byli nastawieni bardzo bojowo, to jednak w starciu z chłopakami z buszu (tak ich nazwali po przegranej 0 – 13) nie mieli szans. Na pewno była to dla nich lekcja pokory i mobilizacji do większego treningu.

Post Alfa
Rok temu w parafii Matugga odbył się ewangelizacyjny Kurs Alfa. Jak sama nazwa wskazuje Alfa to dopiero początek. Od kilku tygodni, w czwartki po godzinnej adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, głoszone są konferencje pogłębiające wiarę i teologię katolicką, po czym następują spotkania i dzielenie w grupach pod przewodnictwem lidera. Te spotkania nazwaliśmy Post Alfa. Do Omegi pozostał jeszcze niemal cały alfabet, ale jesteśmy pełni nadziei, że kiedyś dobrniemy.

Chińskie szczoteczki z Ameryki
W lipcu gościliśmy studentów medycyny z Uniwersytetu z Północnej Karoliny pod przewodnictwem br. Johna z Prowincji św. Bonawentury (USA). Po doświadczeniu krótkiego wolontariatu w Ugandzie postanowili dalej działać. Poszukali darczyńców i zakupili w Chinach 100 000 szczoteczek do zębów. To nie pomyłka – sto tysięcy. Przybyły one drogą morską do Kenii, a stamtąd do Ugandy. Kiedy dentyści przyjadą po raz kolejny do Ugandy na następne misje, będę te szczoteczki rozdawać potrzebującym. Do przewozu szczoteczek z Kampali musieliśmy wynająć samochód ciężarowy.

Ewangelizacja Wizualna
Na ziemi należącej do naszych parafii, zarówno w Matugga jak i w Kakooge, został zainstalowany kolejny baner ewangelizacji wizualnej. Droga, przy której jest zainstalowany, jest idealnym miejscem, ponieważ jest to główna droga z Kampali, stolicy kraju, na północ do granicy z Południowym Sudanem. Tym razem zainstalował go jeden z naszych postulantów, który przebywał w klasztorze na wakacjach. Kiedy ludzie pytają, skąd pochodzi ten obraz i co on oznacza, tłumaczymy, że to jest Pan Jezus z Polski, i że przedstawia Jezusa Miłosiernego z napisem YESU WANGE NKWESIGA (Jezu ufam Tobie). Jest to sposobność, aby wyjaśnić zainteresowanym pochodzenie oraz znaczenie obrazu i przesłania, jakie Bóg przekazał ludziom przez świętą siostrę Faustynę.

Pierwsze śluby zakonne
Friar Stevenson Lumbuye OFM Conv. – tak może się już oficjalnie podpisywać brat Steven, nasz parafianin z Matugga, który po odbyciu rocznego nowicjatu złożył pierwsze śluby zakonne. Uroczystość odbyła się w jednej z parafii franciszkańskiej w Lusaka, stolicy Zambii. Śluby w imieniu Ministra Prowincjalnego o. Jarosława Zachariasza przyjął delegat na Ugandę o. Marian Gołąb. Neoprofesowi gratulujemy i życzymy dużo łask Bożych i potrzebnych sił w wypełnieniu złożonych ślubów zakonnych. Br. Steven po złożeniu pierwszej profesji rozpoczyna studia filozoficzne na St. Bonaventure College w Lusaka.

Kilka tygodni temu, przejeżdżając przez Matuggę, odwiedził nasz klasztor arcybiskup Kampali Cyprian Kizito Lwanga. Według tradycji każdy misjonarz musi mieć nadane imię plemienia Baganda, które nadaje miejscowy biskup. Od tego momentu jestem Fr. Adam Mutebi (tzn. książe), należę do klanu Mamba, do którego przynależy również Kabaka, czyli król plamienia Baganda. Od tego momentu muszę się strzec, aby nie zjeść ryby Mamby, bo ten kto należy do tego klanu, ma zakazane zjadać ten rodzaj ryb. Inaczej mówiąc, nie mogę zjeść swojego „ziomka”.

Bracia z Ugandy ślą wszystkim braciom i siostrom, darczyńcom i sympatykom misji pozdrowienia.

Fr. Adam Mutebi Klag, Uganda – Matugga

Więcej (zdjęcia) na: www.zakonfranciszkanow.pl

Wpisy powiązane

W Nigerii porwano dwie zakonnice

Sercanie: Boże Narodzenie w Finlandii

Studnia Werbistów Męczenników już działa