Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Poświęcenie organów w wileńskim kościele

Franciszkanie: Poświęcenie organów w wileńskim kościele

Redakcja

26 czerwca 2022 r. we franciszkańskim kościele wileńskim miało miejsce poświęcenie nowo odtworzonych organów, którego dokonał Minister prowincjalny Prowincji Gdańskiej, o. Wojciech Kulig. Uczestnicy uroczystości wzięli również udział w okolicznościowej Mszy Świętej oraz wysłuchali koncertu inauguracyjnego. Wśród przybyłych gości obecny był Wikariusz generalny Zakonu, o. Jan Maciejowski z Rzymu.

Homilię w czasie Eucharystii wygłosił o. Wojciech Kulig. Na wstępie podziękował tym, którzy najpierw uwierzyli, że dzieło odbudowy organów może się udać, a potem konsekwentnie doprowadzili je do końca.  – Tych osób jest sporo – zauważył. – Bo są to i projektanci organów, i budowniczy, i konserwatorzy, i osoby nadzorujące pracę i znawcy sztuki organowej i indywidualni dobroczyńcy i przede wszystkim Polska Fundacja Narodowa, bez której pomocy nic byśmy nie uczynili, a która sfinansowała ten piękny projekt.

– [Wszyscy oni] zatroszczyli się o to, aby wierny lud, zawsze wtedy, kiedy będzie uczestniczył tutaj w liturgii, nie zapomniał o tym, że źródłem każdego piękna jest Bóg, że piękno też może być i jest znakiem wiary – kontynuował o. Wojciech. – [Bo] piękno liturgii buduje pomost między Bogiem i człowiekiem. Piękno liturgii rodzi się ze słuchania Boga. Piękno liturgii i jej przeżywanie, jest jak wędrujący Chrystus, który odwiedza domy, przenika do głębi nasze ludzkie sprawy, przynosi światło i nadzieję.

W dalszej części homilii o. Wojciech zatrzymał się przy fragmencie drugiego czytania mszalnego: „A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli” (Gal 5,15). – Moi drodzy, to „kąsanie i pożeranie” to nic innego jak dysharmonia w naszych ludzkich relacjach, której nie możemy hołdować – powiedział kaznodzieja. – Ta dysharmonia w naszych ludzkich relacjach nie tylko burzy naszą miłość braterską, ale i niszczy jedność Kościoła, którą winniśmy przecież budować. Dokładnie tak jak dysharmonia w muzyce zdaje się burzyć piękno i porządek, tak brak miłości braterskiej i „kąsanie” siebie nawzajem nie jest miłe Bogu, nie jest uwielbianiem Boga, który jest podstawą harmonii i jedności w życiu Kościoła.

Na zakończenie homilii o. Wojciech przywołał myśl, jaką na temat piękna pozostawił Cyprian Kamil Norwid, według którego, „piękna trzeba zawsze szukać, a doświadczenie piękna jest spotkaniem kochających i szukających się osób”.

* * *

Nowe organy w wileńskim kościele zostały zbudowane w taki sposób, aby jak najbardziej przypominały swój pierwowzór z XVIII w. Aby osiągnąć ten cel podczas prac nie tylko wzorowano się na ówczesnym prospekcie, ale również zachowywano zasady, należące do tradycji budowy organów barokowych.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda