Franciszkanie – Pariacoto: Misterium Męki Pańskiej

Jak bardzo uniwersalna jest prawda o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa mogliśmy się przekonać kolejny raz, przeżywając Misterium Męki Pańskiej – pierwsze takie w Pariacoto – relacjonuje o. Rafał Dryjański.

Mieszkańcy Pariacoto w Peru w Wielki Piątek po raz pierwszy mogli uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej. Odbyło się ono na ulicach miasta gromadząc wiele osób – nie tylko katolików, ale również i wiernych z innych kościołów protestanckich.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, starszych i młodszych, przedsięwzięcie przyniosło liczne owoce pogłębienia wiary, u niektórych zrodzenia się wewnętrznego duchowego niepokoju, który prowadzi do stawiania pytań a wiarę. Przedstawienie bardzo przeżywali najmłodsi widzowie. Śledząc ostatnie momenty życia Chrystusa, zadawali bardzo wiele pytań o to co się dokonywało w czasie prawdziwej drogi krzyżowej.

Misterium zostało przygotowane przez Municipalidad (Urząd Gminny), profesora od religii ze szkoły średniej wraz z uczniami i Parafię “Señor de Mayo”.

Ale samo Misterium i wydarzenia Wielkiego Piątku to przecież nie całe Święta Wielkanocne. Dla misjonarzy czas wytężonej pracy rozpoczął się już w Niedziele Palmową: msze św. z procesjami z palmami dwóch zakonników – o. Rafał i o. Stanisław – odprawili w sześciu kaplicach dojazdowych. W Wielki Poniedziałek odwiedzali chorych udzielając im sakramentów: pokuty, namaszczenia chorych i eucharystii. W Wielką Środę wraz z reprezentacją katechistów i młodzieży uczestniczyli we mszy Krzyżma Świętego w katedrze w Chimbote. Uroczystościom, które zgromadziły licznych wiernych i duchownych z całej diecezji, przewodniczył bp. Angel Francisco Simon Piorno.

Liturgię Triduum Paschalnego w tym roku franciszkańscy misjonarze celebrowali w siedmiu większych wioskach (Jahiua i Cachipampa – 600 m.np.m, Yautan – 800 m.n.p.m, Pariacoto – 1200 m.n.p.m, Cochabamba – 2100 m.n.p.m, Pampas Grande i Cunco – 3600 m.n.p.m). Udało się tego dokonać dzięki pomocy o. Vincentego i o. dk. Marcina, którzy powędrowali do najbardziej odległych wiosek (Pampas Grande i Cunco).

Przy okazji spotkań z wiernymi zakonnicy życzyli im, aby Chrystus Zmartwychwstały napełniał wszystkich radością wypływającą z tak ważnych wydarzeń historii zbawienia i prosili Boga, żeby tak jak u apostołów, także w ich sercach zrodził się zapał dawania świadectwa o tym co widzieli i w co uwierzyli.

o. Rafał Dryjański, Pariacoto

Więcej (zdjęcia) na: www.zakonfranciszkanow.pl

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego