Franciszkanie: Minister generalny odwiedził współbraci w Szwecji

Od 1 do 4 lutego 2024 r. minister generalny o. Carlos Trovarelli po raz pierwszy w swojej kadencji odwiedził współbraci w Szwecji.

W tym wielkim skandynawskim kraju nasi zakonnicy są obecni od 1990 r., kiedy to prowincja gdańska otworzyła misję w Jönköping. Był to symboliczny wybór, ponieważ pierwsza obecność franciszkanów w tym mieście została odnotowana już w 1283 r. i trwała do czasu reformacji protestanckiej. Warto jeszcze zaznaczyć, że do Szwecji pierwsi bracia przybyli w 1233 r. i osiedlili się w Visby na wyspie Gotlandia.

Niedaleko od Jönköping nasi zakonnicy są obecni od 2019 r. w Motoli, domu filialnym, który wkrótce stanie się klasztorem. Łącznie w Szwecji mieszka siedmiu braci, z których sześciu pochodzi z prowincji gdańskiej, a jeden z kustodii generalnej Świętego Konwentu św. Franciszka z Asyżu.

Wizyta ministra generalnego, któremu towarzyszyli asystent CEF (Centralis Europae Foederatio) o. Igor Salmič i sekretarz osobisty o. Silvano Bianco, rozpoczęła się w stolicy Szwecji, Sztokholmie, gdzie powitał go delegat misji w Szwecji o. Rafał Zarzycki. Podczas wędrówki po Starym Mieście była okazja do odwiedzenia miejsca naszego dawnego klasztoru z 1268 r. oraz kościoła św. Franciszka, obecnie luterańskiego.

Wizyta kontynuowana była we wspólnocie w Motoli, gdzie obecni są o. Arkadiusz Skodowski, o. Piotr Zacharewicz i o. Marcin Mazur. Ich posługa duszpasterska polega na asystencji duchowej sióstr brygidek z Vadsteny, katolickiego ośrodka w Szwecji oraz sióstr benedyktynek z Ombergu. Ponadto są zaangażowani w pomoc duszpasterską w parafii w Linköping, od której zależy wspomniany kościół w Motoli. Znacząca była również wizyta w starożytnych ruinach Alvastry, gdzie w 1143 r. cystersi założyli pierwszy klasztor w Szwecji.

Po południu 2 lutego goście odwiedzili wspólnotę w Jönköping, którą tworzy czterech braci: o. Rafał Zarzycki, o. Joseph Nilsson, o. Władysław Mężyk, o. Andrzej Walkowiak. Ich posługa duszpasterska odbywa się w bardzo ruchliwej parafii, która rozciąga się na rozległym terenie i obejmuje inne sąsiednie miejscowości. Uczęszczają do niej wierni różnych narodowości i obrządków: Chaldejczycy, Syryjczycy, Chorwaci, Filipińczycy, Polacy… Bracia odprawiają Msze św. także w drugim kościele parafialnym, znajdującym się w sąsiednim mieście Nässjö. W parafii działa wiele aktywnych grup: chór, młodzież, FZŚ, Caritas, Droga Neokatechumenalna. Godna podziwu jest dbałość i troska wszystkich o liturgię.

Jednym z fenomenów pracy naszych braci jest ich obecność w mediach społecznościowych, choćby na tematycznym kanale na YouTube, docierającym do wielu wiernych i innych osób, których przyciąga ewangeliczne i franciszkańskie przesłanie. Kanał nosi nazwę Katolsk Horisont i jest najczęściej odwiedzanym w Kościele katolickim w Szwecji. To samo dotyczy strony internetowej, która oferuje rozmaite treści z zakresu formacji chrześcijańskiej i ewangelizacji: www.katolsk-horisont.net.

Bardzo znaczące jest poświęcenie się w pracy duszpasterskiej braci i odzew ze strony wiernych, którzy nie stanowią nawet 2% populacji kraju. Podobnie jak w Finlandii, katolicka wspólnota w Szwecji rośnie i pokazuje znaki nadziei dla Kościoła w Europie.

o. Igor Salmič

Za: ofmconv.net

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025