Franciszkanie: Jubileusz 30-lecia Delegatury w Uzbekistanie

15 października 2021 r. bracia z Delegatury w Uzbekistanie świętowali 30-lecie przybycia franciszkanów do Uzbekistanu. Głównym punktem uroczystości była dziękczynna Msza Święta w kościele w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie.

Uroczystość tę uświetniła obecność braci z Kurii Generalnej: ministra generalnego, o. Carlosa Trovarellego, definitora generalnego FEMO, o. Tomasa Lesnaka, sekretarza generalnego ds. animacji misyjnej, o. Dariusza Mazurka oraz ministra prowincjalnego krakowskiej prowincji, o. Mariana Gołąba. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył administrator apostolski w Uzbekistanie, o. bp Jerzy Maculewicz, a okolicznościowe kazanie wygłosił generał Zakonu, o. Carlos Trovarelli.

Uczestnicy uroczystości dziękowali za trzydzieści lat posługi franciszkanów w Republice Uzbekistanu i za wszelkie dobro, które przy pomocy łaski Bożej udało się na tej ziemi dokonać. Zostało zauważone, że pierwsi franciszkanie zjawili się na tej ziemi w 1246 r. Braćmi tymi byli Jan z Pian del Carpine oraz Benedykt Polak, którzy zostali wysłani z misją dyplomatyczną do chana Mongołów przez papież Innocentego IV. Również z zapisów historycznych wynika, że w XIV w. w Starym Urganch, stolicy Chorezmu leżącego na zachodzie Uzbekistanu, żyli franciszkanie i znajdowało się tam biskupstwo, a biskupem był franciszkanin. Został tam zamordowany br. Mateusz, kiedy miasto to zostało zdobyte przez wojska Tamerlana. Historia Delegatury rozpoczęła się 11 października 1991 r., kiedy to do Uzbekistanu przybył o. Krzysztof Kukułka, który należy do krakowskiej prowincji franciszkanów. W tamtym czasie był on przez kilka lat misjonarzem w Kustanaj w Kazachstanie. Po przybyciu do Uzbekistanu została mu powierzona troska o dwie istniejące parafie w Taszkencie i Ferganie. O. Krzysztof zwrócił się do Zakonu z prośbą o odbudowanie taszkenckiej świątyni, której ruiny zostały przekazane Kościołowi do użytkowania. Świątynia ta została konsekrowana 9 lat później i obecnie jest siedzibą administratora apostolskiego w Uzbekistanie. Przy kościele mieści się też Nuncjatura apostolska w Republice Uzbekistanu. W 1997 r. Stolica Apostolska utworzyła w Uzbekistanie Missio sui iurisi powierzyła troskę o rozwój Kościoła w tym kraju naszemu Zakonowi. W 2005 r. św. Jan Paweł II utworzył tutaj administraturę apostolską i wyznaczył naszego współbrata, o. Jerzego Maculewicza pierwszym biskupem tej misji. W 1997 r. powstała parafia w Samarkandzie, gdzie znajdował się kościół konsekrowany w 1916 r. W 2020 r. franciszkanie przekazali to miejsce Instytutowi Verbo Incarnato z Argentyny. Na dzień dzisiejszy administratura posiada pięć parafii w najważniejszych miastach Uzbekistanu (Taszkent, Fergana, Samarkanda, Buchara, Urgench). Są też są prowadzone starania o otwarcie dwóch innych parafii w mieście Angren i Navoi. Franciszkanie w Uzbekistanie posiadają obecnie trzy klasztory przy parafiach w Taszkencie, Bucharze i Ferganie. Również w Taszkencie istnieje dom prowincjalny Misjonarek Miłości, który po rozpadzie Związku Radzieckiego założyła sama św. Matka Teresa z Kalkuty. W 2020 r. posługę w parafii w Taszkencie rozpoczęły także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (szarytki), które założyły tutaj klasztor. W ciągu 30 lat w Delegaturze pracowało 25 braci z krakowskiej prowincji oraz 3 z innych prowincji Zakonu: o. Ivan Rohloff z USA, o. Tomasz Bahn z Korei Południowej i o. Francesco Faldani z prowincji padewskiej.

Obecnie misja przeżywa trudności personalne. W trzech klasztorach żyje i pracuje tylko 7 braci: czterech kapłanów i trzech braci zakonnych. W Delegaturze posługuje pierwszy brat pochodzący z Uzbekistanu, o. Siergiej Fedorov, który w 2012 r. przyjął święcenia w Taszkencie z rąk bpa Maculewicza. Natomiast w WSD Franciszkanów w Krakowie na II roku filozofii studiuje dwóch braci kleryków z Delegatury, a w Ferganie przechodzi swój prepostulat jeden kandydat do Zakonu. W ciągu 30 lat w Uzbekistanie pełniło posługę 28 franciszkanów.

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025

Karmelici: Spotkanie Rad Generalnych OCARM i OCD w Rzymie

Alojzy Chrószcz OMI: w Kamerunie małe rzeczy potrafią ludziom dawać radość