Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej

Papież Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej. Miało to miejsce na zakończenie Eucharystii stanowiącej kulminację Dni Maryjnych w Watykanie. W liturgii na Placu św. Piotra uczestniczyło ponad 100 tys. pielgrzymów z całego świata. Ojciec Święty sprawował ją w obecności oryginalnej figury Matki Bożej z Fatimy, która specjalnie z tej okazji została przywieziona z Portugalii do Rzymu.

Ukazując różne wydarzenia z życia Maryi Franciszek mówił w homilii o tym, że Bóg nas zaskakuje, żąda od nas wierności i przede wszystkim jest naszą siłą.

„Bóg nas zawsze zaskakuje, łamie nasze schematy, wywraca nasze plany i mówi: zaufaj mi, nie lękaj się, pozwól się zadziwić, przekrocz siebie i pójdź za Mną! Spytajmy się dziś, czy boimy się tego, czego Bóg mógłby od nas zażądać, czy boimy się tego, czego żąda ode mnie? Czy pozwalam się Bogu zaskoczyć tak, jak to uczyniła Maryja, czy też zamykam się w moich zabezpieczeniach: materialnych, intelektualnych, ideologicznych, w zabezpieczeniach moich planów? Czy naprawdę pozwalam Bogu wejść w moje życie?” – pytał Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że Bóg nas zaskakuje swoją miłością, ale żąda od nas wierności w naśladowaniu Go. My zdradzamy, ale Bóg zawsze pozostaje nam wierny – mówił Papież.

„Pomyślmy, ile razy byliśmy z jakiegoś powodu rozentuzjazmowani, z powodu jakiejś inicjatywy, jakiegoś zaangażowania, ale później w obliczu pierwszych problemów poddawaliśmy się. Niestety dzieje się tak także, gdy chodzi o fundamentalne wybory, takie jak małżeństwo. Trudno być stałym, pozostawać wiernym podjętym decyzjom, zobowiązaniom. Często łatwo jest powiedzieć «tak», ale później nie udaje się tego «tak» powtarzać każdego dnia” – powiedział Papież.

Franciszek zachęcił do zrobienia rachunku sumienia z tego, czy jesteśmy chrześcijanami tylko od czasu do czasu, czy zawsze. W tym kontekście podkreślił, że kultura tymczasowości wpływa na nasz sposób przeżywania wiary. Wskazał na często zapominany element naszego życia, jakim jest wdzięczność, także Bogu. Uczy nas tego Maryja wyśpiewując swój kantyk uwielbienia, nie tylko za to, co Bóg dokonał w jej życiu, ale i w całej historii zbawienia – przypomniał Franciszek.

„Wszystko jest Jego darem, On jest naszą siłą! Tak łatwo powiedzieć dziękuję, a zarazem tak ciężko! Ile razy mówimy «dziękuję» w rodzinach? To są kluczowe słowa codziennego życia: «proszę», «przepraszam», «dziękuję». Jeśli używa się ich w rodzinie to ona się rozwija. Musimy zrozumieć, że wszystko jest darem Boga. Ile razy dziękujemy tym, którzy nam pomagają, są blisko nas, towarzyszą nam w życiu? Często wszystko wydaje się oczywiste! Zachodzi to także w relacji z Bogiem” – powiedział Papież.

Na zakończenie liturgii Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej:

„Przyjmij z macierzyńską łaskawością akt zawierzenia,
dokonywany przez nas dzisiaj z ufnością,
przed Twoim tak nam drogim wizerunkiem.
Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach
i że nie jest Ci obce nic z tego, co mieszka w naszych sercach.
Chroń nasze życie w Twoich ramionach:
błogosław nam i umacniaj każde pragnienie dobra;
ożywiaj i wzmacniaj wiarę;
wspieraj i rozjaśniaj nadzieję;
rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie:
prowadź nas wszystkich na drodze świętości.
Naucz nas Twojej miłości i szczególnego upodobania
dla maluczkich i ubogich,
dla wykluczonych i cierpiących,
dla grzeszników i ludzi zagubionych serc:
otocz wszystkich Twoją opieką
i wszystkich oddaj Twemu umiłowanemu Synowi, a Panu naszemu Jezusowi”.

bz/ rv

Za: Radio Watykańskie

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025