Franciszek będzie na spotkaniu w Asyżu

W dniach 18-20 września odbędzie się w Asyżu doroczne spotkanie ludzi różnych religii i kultur oraz polityków, poświęcone modlitwie o pokój, organizowane od 1987 przez rzymską Wspólnotę św. Idziego w różnych miastach Europy.

Gościem tegorocznego spotkania, któremu przyświeca hasło „Religie i kultury w dialogu. Pragnienie pokoju”, będzie 20 bm. Franciszek. W ten sposób pragnie on uwrażliwić na sprawę pokoju cały Kościół, stwierdza komunikat Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej do episkopatów na całym świecie.

Spotkanie asyskie otworzą 18 września w miejscowym teatrze założyciel Wspólnoty św. Idziego prof. Andrea Riccardi i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w obecności m.in. prezydentów: Włoch – Sergio Mattarellego i Republiki Środkowoafrykańskiej – Faustina Touadera.

Obecny przewodniczący Wspólnoty dr Marco Impagliazzo powiedział Radiu Watykańskiemu, że to spotkanie wysokiej rangi przedstawicieli Kościołów i osobistości życia publicznego ma pokazać, iż „religie nie są obojętne wobec wołania narodów o pokój, że odcinają się od tych, którzy głoszą nienawiść i opowiadają się za integracją, będącą słowem-kluczem do obrony naszych społeczeństw przed przemocą”. Obok modlitw różnych religii i wyznań zaplanowano też liczne kręgi dyskusyjne na takie tematy, jak np. religia i przemoc, współcześni męczennicy, muzułmanie i chrześcijanie wspólnie dla pokoju, gospodarka i finanse w służbie pokoju, nowi Europejczycy: więcej mostów, mniej murów czy solidarność: słowo-klucz współczesności.

Rzecznik franciszkanów w Asyżu i współorganizator spotkania, o. Enzo Fortunato powiedział rozgłośni papieskiej, że do miasta św. Franciszka przyjedzie ponad 470 zwierzchników Kościołów i wyznań oraz mówców. Reprezentowanych będzie dziewięć wspólnot religijnych, ale będą też niewierzący, wśród nich polski filozof Zygmunt Bauman. W różnych panelach dyskusyjnych, wykładach i modlitwach spodziewany jest udział ok. 12 tysięcy osób.

„Chwila modlitwy przebiegać będzie podobnie jak w 2002 roku z trzema religiami monoteistycznymi, które będą się modlić w budynkach zakonnych. Chrześcijanie będą się modlić w dolnej bazylice, muzułmanie – w Instytucie Teologicznym, a wyznawcy judaizmu – w auli Brata Eliasza. W ten sposób wszystkie te trzy religie spotkają się w sercu zakonu franciszkańskiego”, powiedział o. Fortunato.

To, że nie będzie wspólnej modlitwy, wynika z faktu, że „nie chcemy, aby spotkanie stało się widowiskiem, pragniemy natomiast uszanować wiarę każdej ze wspólnot religijnych” – oświadczył biskup Asyżu Domenico Sorrentino. Przypomniał, że przed 5 laty Benedykt XVI dokładnie wyjaśnił, „jak powinniśmy rozumieć takie spotkanie modlitewne: gdy chodzi o sferę religijną, nie może dojść do nieporozumień”. Tę linię swego poprzednika popiera obecny papież, który do Asyżu przyjedzie w ostatnim dniu spotkania, 20 września – powiedział w Radiu Watykańskim bp Sorrentino. „Jesteśmy przekonani, że wizyta papieża w znacznym stopniu się do tego przyczyni, gdyż świat współczesny potrzebuje dziś pokoju bardziej niż kiedykolwiek dotąd” – dodał.

Zdaniem biskupa Asyżu zbliżający się Światowy Dzień Modlitw o Pokój ma charakter jeszcze bardziej „profetyczny” niż wszystkie poprzednie począwszy od 1986 roku. „To była prorocza intuicja Jana Pawła II, który w modlitwie pokładał ufność, że wyniknie z jego inicjatywy coś dobrego. Od tamtego czasu 27 każdego miesiąca modlimy się w Asyżu o pokój na świecie, jest to dzień modlitw, który sami ustanowiliśmy” – powiedział bp Sorrentino.

Franciszek przyleci do Asyżu śmigłowcem 20 września o godz. 11.00. Powitają go wspomniany biskup D. Sorrentino, przewodnicząca regionu Umbrii Catiuscia Marini, prefekt Perugii Raffaele Cannizzaro i burmistrz Asyżu Stefania Proietti. O godz. 11.30 papież spotka się w miejscowym klasztorze franciszkanów z jego kustoszem o. Mauro Gambettim oraz z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem I, prymasem Kościoła anglikańskiego abp. Austinem Welbym, syryjskim patriarchą Marem Ignacym Efremem II i z przedstawicielami islamu, judaizmu i japońskiego buddyzmu Tendai. Następnie wszyscy przejdą na dziedzinie Sykstusa IV, gdzie będą na nich oczekiwać przedstawiciele Kościołów i religii światowych oraz biskupi umbryjscy.

W samo południe Ojciec Święty przywita się z uczestnikami spotkania, po czym o godz. 13.00 rozpocznie się wspólny obiad w refektarzu z udziałem także grupy ofiar wojen. Podczas niego dr M. Impagliazzo pozdrowi patriarchę Bartłomieja I z okazji przypadającej na początku października 25. rocznicy jego intronizacji. O godz. 15.15 rozpoczną się oddzielne spotkania papieża zarówno z jubilatem, jak i z pozostałymi zwierzchnikami religijnymi: abp. Welbym, patriarchą Efremem oraz przedstawicielami judaizmu i islamu. O 16.00 w różnych miejscach miasta św. Franciszka rozpoczną się spotkania modlitewne różnych religii w intencji pokoju, a w dolnej bazylice św. Franciszka odbędzie się chrześcijańska modlitwa ekumeniczna.

Na godz. 17.15 zaplanowano ceremonię pożegnania papieża na placu św. Franciszka z przemówieniami bp. Sorrentino, Andrea Riccardiego, przywódców religijnych oraz ze świadectwami ofiar wojennych. Główne przemówienie wygłosi Franciszek, po czym odczytany zostanie apel o pokój na świecie, który otrzymają dzieci z różnych krajów. Po minucie ciszy dla uczczenia ofiar wojen zostanie podpisany wspomniany apel a na zakończenie uczestnicy spotkania wymienią znak pokoju. O godz. 18.30 papież pożegna się z zebranymi i odjedzie samochodem na lądowisko Santa Maria degli Angeli, skąd o 19 odleci do Watykanu, gdzie spodziewany jest ok. 19.35.

KAI/psd

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

Przesłanie z Asyżu: pokój jest wyborem pojednania

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał „Pieśń słoneczną”

Mińsk: generał kapucynów odwiedził braci na Białorusi