Franciszek apeluje o zaangażowanie w ochronę środowiska

„Czujmy się zaangażowani i odpowiedzialni, biorąc sobie do serca troskę o rzeczywistość stworzoną, poprzez modlitwę i zaangażowanie” – wezwał Ojciec Święty w orędziu na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Obecny Następca św. Piotra od 2016 roku wystosowuje z tej okazji specjalne orędzie. W roku 2017 uczynił to wspólnie z duchowym przywódcą prawosławia, Patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem I.

Na wstępie papież przypomniał, że całe stworzenie jest drogie w oczach Boga, który dał je człowiekowi jako cenny dar, którego trzeba strzec. Następnie wskazał na szereg zjawisk wskazujących na konieczność podjęcia pilnych interwencji, których nie można dłużej odkładać.

Franciszek zauważa, że przyczyną obecnego kryzysu ekologicznego jest przesadny indywidualizm i zatracenie poczucia wspólnoty między ludźmi. „Nadszedł czas, by odkryć na nowo nasze powołanie jako dzieci Bożych, braci między nami, strażników stworzenia. Nadszedł czas skruchy i nawrócenia, powrotu do korzeni: jesteśmy szczególnie umiłowanymi stworzeniami Boga, który w swojej dobroci wzywa nas do miłowania życia i przeżywania go we wspólnocie, połączeni ze stworzeniem” – pisze Ojciec Święty.

W tym kontekście papież wzywa wiernych, by w okresie od 1 września do 4 października, kiedy obchodzone jest wspomnienie św. Franciszka z Asyżu podjęli intensywniejsze modlitwy i działania na rzecz środowiska naturalnego człowieka. Powinna to być też okazja do ożywienia jedności z chrześcijanami innych wyznań, zwłaszcza prawosławnymi a także wszystkimi ludźmi dobrej woli, by „promować ochronę sieci życia, której jesteśmy częścią”.

Franciszek zachęca do „modlitwy w zanurzeniu w przyrodzie, gdzie spontanicznie rodzi się wdzięczność dla Boga Stwórcy”. Wzywa też do zastanowienia się nad naszym stylem życia i przemyślenia naszych codziennych wyborów w zakresie żywności, konsumpcji, przemieszczania się, zużycia wody, energii i wielu dóbr materialnych są często bezmyślne i szkodliwe. „Zbyt często triumfujemy nad stworzeniem. Wybierajmy zmianę, przyjęcie prostszego i bardziej pełnego szacunku stylu życia! Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym. I pamiętajmy, aby słuchać rdzennej ludności, której wielowiekowa mądrość może nauczyć nas lepszego przeżywania relacji ze środowiskiem” – apeluje Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreśla, że młode pokolenia wzywają do odważnych decyzji i podejmowania działań proroczych. „Trzeba im dać prawdziwe odpowiedzi, a nie puste słowa; fakty, a nie złudzenia” – stwierdza.

Zwracając się przede wszystkim do rządzących Franciszek wzywa do odrzucenia zachłanności konsumpcji i roszczeń wszechmocy. „Podejmijmy drogi dalekosiężne, na które składają się odpowiedzialne wyrzeczenia dziś, aby zapewnić perspektywy życiowe na jutro. Nie ulegajmy przewrotnym logikom łatwych zysków, pomyślmy o przyszłości wszystkich!” – apeluje Ojciec Święty.

Papież podkreśla znaczenie nadchodzący szczyt ONZ w sprawie działań na rzecz klimatu oraz październikowego dla Amazonii. „Wykorzystajmy te okazje, aby odpowiedzieć na wołanie ubogich i ziemi!” – pisze Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty podkreśla, że każdy „może przyczynić się do stworzenia sieci życia, obejmującej wszystkich”. „Czujmy się zaangażowani i odpowiedzialni, biorąc sobie do serca troskę o rzeczywistość stworzoną, poprzez modlitwę i zaangażowanie. Niech Bóg, «miłośnik życia» (Mdr 11,26), dodaje nam odwagi do czynienia dobra, nie czekając aż rozpoczną to inni, nie czekając, aż będzie za późno” – wzywa na zakończenie swego orędzia papież.

Cały tekst papieskiego orędzia dostępny jest TUTAJ.

Za: ekai.pl

Wpisy powiązane

Asyż: uroczystości z okazji 800. rocznicy powstania „Pieśni słonecznej”

Ks. Kryża SChr na Ukrainie: nawet małe gesty solidarności budzą tu nadzieję

Watykan: włoski barnabita arcybiskupem w Albanii