Home WiadomościZe Świata Fernando Vérgez Alzaga – pierwszy kardynał wśród Legionistów Chrystusa

Fernando Vérgez Alzaga – pierwszy kardynał wśród Legionistów Chrystusa

Redakcja

Być pierwszym kardynałem ze zgromadzenia Legion Chrystusa „oznacza jeszcze większą odpowiedzialność za wszystkich jego członków”. Taką opinię wyraził kardynał nominat Fernando Vérgez Alzaga, który otrzyma jutro z rąk papieża Franciszka insygnia godności kardynalskiej wraz z 19 innymi nominatami z całego świata.

Ten 77-letni przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego będzie od jutra jednym z 15 kardynałów hiszpańskich. Spośród nich dziewięciu, w tym on sam, będzie miało prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

– Wiemy, że Hiszpania, mimo wielu sprzeczności, nigdy nie straciła płomienia wiary. Pomimo prześladowań z przeszłości i pewnych sił społecznych, które chciałyby ograniczyć Kościół, czyniąc go nieistotnym dla wyborów życiowych, kontynuuje on swoją misję ewangelizacji i promocji człowieka – zapewnił hierarcha w wywiadzie dla Europa Press.

Skomentował w nim także reformę Kurii Rzymskiej, jakiej dokonał papież Franciszek, tłumacząc, że chodzi w niej nie tylko o „reformowanie struktur”, ale również o „przygotowanie ludzi do zmian”. Konieczna jest stała formacja pracowników, aby zmotywować ich do zmian, które zachodzą, a jednocześnie większa integracja między różnymi organami tworzącymi Kurię Rzymską i Gubernatorat.

Według kardynała nominata „Kuria Rzymska i organy Stolicy Apostolskiej z czasem przystosowały się do wyzwań stawianych przez społeczeństwo”. Jednak każdy pontyfikat ma swój szczególny charakter i w swoim nauczaniu każdy papież wyraża pewne opcje. Potrzebne są bowiem zmiany struktur i osób w zależności od potrzeb. Ponadczasowy jest tylko cel Stolicy Apostolskiej, czyli „wspieranie głoszenia Ewangelii i misji Kościoła we wszystkich częściach świata”.

Jako kardynał abp Vérgez będzie pełnił swe obowiązki, starając się dać priorytet temu samemu, co daje papież: ewangelizacji, miłosierdziu i roli świeckich w Kurii Rzymskiej. Są to, według niego, „główne elementy łączące” konstytucję apostolską „Praedicate Evangelium”, reformującą Kurię Rzymską, z Soborem Watykańskim II. Należy przy tym podkreślić „synodalność, która obejmuje cały Kościół w tym sensie, że każdy, zgodnie ze swoim posłannictwem, powinien brać w niej udział”. – Tą reformą papież zamierza wyeliminować pewną mentalność „karierowicza” – wskazał hiszpański hierarcha pracujący w Watykanie.

pb (KAI/vidanuevadigital.com) / Watykan

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda