Home WiadomościZe Świata Eswatini – Zakończenie obchodów 70-lecia obecności salezjanów w kraju

Eswatini – Zakończenie obchodów 70-lecia obecności salezjanów w kraju

Redakcja

Rok obchodów 70-lecia obecności salezjanów w Królestwie Eswatini zakończył się spotkaniem młodzieży i Mszą św. w uroczystość Maryi Wspomożycielki w Manzini. Wydarzenie to zgromadziło 1800 młodych ludzi, członków Rodziny Salezjańskiej i świeckich współpracowników ze wszystkich 12 salezjańskich placówek w Królestwie, zlokalizowanych zarówno w Manzini, jak i wokół salezjańskiej parafii w Malkerns, co objęło szkoły podstawowe i średnie, a także siedziby projektów socjalnych, edukacyjnych i kształcenia zawodowego.

Obchody te zostały zorganizowane w ramach współpracy wielu osób ze Wspólnoty Wychowawczo-Duszpasterskiej w Eswatini, co wymagało wielu spotkań i pracy zespołowej.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. ku czci Maryi Wspomożycielki, której przewodniczył ks. Václav Klement, przełożony wizytatorii Południowej Afryki pw. bł. Michała Rua (AFM), którą uświetniła młodzież szkolna, śpiewając pieśni w języku angielskim, suazi i łacińskim. Następnie salezjanie ze wspólnoty w Eswatini i goście z Lesotho i RPA, Siostry Misjonarki Maryi Wspomożycielki (MSMHC), Byli Wychowankowie Salezjańscy, partnerzy świeccy i młodzież dali wyraz swojej wdzięczności, dziękując za to wszystko, co zostało dokonane z udziałem salezjanów w ciągu ostatnich 70 lat w tym kraju. 

Potem świętowanie było kontynuowane przez kolejne cztery godziny, w czasie których miały miejsce występy młodych ludzi, którzy zaprezentowali tradycyjne i nowoczesne tańce, takie jak ummiso, ingadla i amapiano, pieśni chóralne, wiersze, do czego doszły występy orkiestry dętej i gra na marimbie. Te zostały nagrodzone gromkimi oklaskami. Wszystko to sprawiło, że ta 70. rocznica stała się prawdziwym świętem Rodziny Salezjańskiej i ducha młodości.

W ciągu tego dnia wygłoszono także wiele przemówień, a wśród mówców znaleźli się: ks. Klement, ks. Bonginkosi Nhleko, delegat ds. BWS; Desmond Maphanga, prezes Federacji BWS w Eswatini (SAPPAS) oraz Owena Nxumalo, minister edukacji Eswatini i były wychowanek salezjański, który przemawiał w imieniu premiera Eswatini, Russella Mmiso Dlaminiego.

Minister najpierw poinformował obecnych o tym, że rząd realizuje małe projekty mające na celu poprawę infrastruktury szkół salezjańskich, a następnie wyraził uznanie dla społecznego i kościelnego wkładu salezjanów, zwłaszcza w zakresie edukacji. Aż trzech premierów i wielu liderów na poziomie społecznym, politycznym i kościelnym przeszło przez szkoły salezjańskie od 1953 roku. Następnie podziękował 40 salezjanom misjonarzom i 4 salezjanom miejscowym, którzy szerzyli ziarno wiary i edukacji w Eswatini, wskazując jednocześnie na potrzebę rozpalenia zapału misyjnego.

Następnie Owen Nxumalo wezwał młodych ludzi i wszystkich członków Rodziny Salezjańskiej do realizacji potrójnego marzenia: rozpalić w sercach młodych ludzi marzenie o powołaniu, inspirując chłopców i dziewczęta do wielkodusznej odpowiedzi na Boże wezwanie; ożywić wychowanie salezjańskie jako najpotężniejsze narzędzie przemiany świata; nadal żyć charyzmatem Księdza Bosko i stać się ambasadorami tego bogatego dziedzictwa: “być architektami Eswatini jutra”.

Następnego dnia, 25 maja, odbyły się dwie zbiórki pieniędzy zorganizowane przez byłych wychowanków salezjańskich z Ezulwini z przeznaczeniem na stypendia do biedniejszych uczniów ze szkół salezjańskich. Do południa przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na ośrodek w Ezulwini, natomiast wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, której celem było zebranie funduszy na salezjański zespół szkół w   Manzini. Podczas uroczystej kolacji uczestnicy odmówili modlitwę w intencji byłych wychowanków i wysłuchali krótkiego przesłania prezesa Światowej Konfederacji Byłych Wychowanków Salezjańskich, Bryana Magro.

Zakończenie obchodów tego “Platynowego Jubileuszu” było również transmitowane w głównych krajowych stacjach telewizyjnych i radiowych; jest ono dostępne pod tym linkiem.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda