W ekwadorskiej Amazonii ewangelizacja ludu Achuar rozpoczęła się w 1971 roku z przybyciem ks. Luisa (Luigiego) Bolli do wspólnoty w Wichimi, który zdecydował się tam pozostać i głosić Ewangelię poprzez swoje świadectwo życie i kulturę. Tak więc to salezjańskie dzieło misyjne istnieje tam już ponad 45 lat.
Wyrazem żywotności tego dzieła było spotkanie młodych Indian Achuar, które odbyło się w dniach 14-16 lutego tego roku, a w którym wzięło udział 50 osób z pięciu wspólnot: Wichimi, Saapap-Entsa, Karakam, Setuch i Mamantsa.
Tego typu spotkanie po raz pierwszy odbyło się w 2016 r. z inicjatywy ks. Agustína Togo. “To spotkanie było rezultatem wizyt duszpasterskich we wspólnotach, które były ukierunkowane, jak zawsze w przypadku salezjanów, zwłaszcza na ludzi młodych” – wyjaśnił kapłan, który należy do wspólnoty w Wasakentsa.
Aby dotrzeć do Wichimi wielu ludzi młodych musiało przejść do trzech godzin pieszo w towarzystwie swoich etserin, tj. swoich katechistów. Mowa tu o wysiłku, który potwierdza motywację, jaką rozbudza w nich salezjańska propozycja wychowawczo-duszpasterska.
W pierwszym dniu zostały pokazane różne filmiki wideo, które przybliżały placówki salezjańskie na świecie, w Ekwadorze i w Amazonii. Uczestnicy mogli poznać pracę, jaką salezjanie i świeccy wykonują na rzecz ludzi młodych w różnym zakresie: edukacja, parafie, misje w Andach, misje w Amazonii…
W sobotnie przedpołudnie uczestnicy zastanawiali się nad Wiązanką Przełożonego Generalnego na rok 2020, której temat był jednocześnie głównym tematem tego spotkania. Miały też miejsce zajęcia indywidualne i grupowe, które pomogły w refleksji i przyjęciu konkretnych zobowiązań w perspektywie stawania się lepszymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami we własnym domu, w szkole i we wspólnocie.
Natomiast w niedzielę był realizowany projekt “Garbage Challenge” (Wyzwanie śmieci), “wyzwanie”, które jest żywotne na całym świecie, a które zakłada udział w sprzątaniu środowiska naturalnego. Młodzi uczestnicy i cała wspólnota sprzątali główne miejsca wspólnoty: ośrodek dydaktyczny, jadalnię, boisko do piłki nożnej, parking dla małych samochodów i salę gimnastyczną.
Ta akcja zakończyła się przesłaniem ks. Tiena Nguyenhuu, salezjanina misjonarza z Wietnamu, który mówił o znaczeniu troski o “wspólny Dom”.
Następnie przedstawiciel Salezjańskiego Biura Komunikacji Społecznej (OSC) wygłosił konferencję na temat przekazu społecznego i salezjańskości, przybliżając osobę Księdza Bosko jako apostoła dobrej książki, wskazując na potrzebę bycia ludźmi przekazu przesłania Jezusa do innych osób, a także omawiając kwestię odpowiedzialnego wykorzystania nowych technologii informatycznych i sieci społecznościowych, jako że niektórzy z uczestników mają swój profil na Facebooku.
W każdym dniu były również momenty modlitwy, a wczesnym rankiem – Eucharystia z tradycyjnymi pieśniami związanymi z kulturą ludu Achuar.
Za: infoans.org