Dzień Misji Salezjańskich 2019

25 lutego, w święto pierwszych męczenników salezjańskich bpa Alojzego Versiglia i ks. Kaliksta Caravario, obchodzimy Dzień Misji Salezjańskich. W tym roku szczególnie zwracamy uwagę na zjawisko migracji, ponieważ miliony osób jest zmuszanych do opuszczania swoich domów, przemieszczania się i życia w obozach.

Hasłem Dnia Misji Salezjańskich 2019, zaproponowanym przez sektor misji salezjańskich, są słowa: “Nie wiedząc, aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2).

Jak każdego roku, DMS pogłębia jakiś szczególny temat, odnosząc się do danej rzeczywistości kontynentalnej. W tym roku ten jest następujący: “Pierwsze głoszenie Ewangelii wśród uchodźców i wysiedleńców w Afryce”.

Plakat przedstawia dwie dziewczyny, gdzie jedna obejmuje drugą. Ten gest podkreśla wartość gościnności afrykańskiej: Afryka, która przyjmuje Afrykę. “Największą migracją w naszych czasach jest migracja afrykańska, gdzie miliony osób są zmuszone do przemieszczania się” – wyjaśniają przedstawiciele sektoru misyjnego.  

W tle widać ujęcia obozów i siedlisk dla uchodźców, zajęć duszpasterskich i edukacyjnych, zwłaszcza w zakresie kształcenia zawodowego, a także – salezjanów, którzy znajdują się wśród uchodźców i wysiedleńców, dzieląc z nimi życie. 

“Temat ten chce skupić naszą uwagę na wyzwaniu dotyczącym tego obszaru posłannictwa pełnego ludzi młodych, którzy oczekują przyjaźni ze strony salezjanów, a także – oratoriów, szkół, ośrodków kształcenia zawodowego i… Dobrej Nowiny. Jest to także okazja do wprowadzenia w życie i promocji ewangelicznej cnoty gościnności, umiejętności przyjęcia drugiego, otwarcia naszych domów, naszych rąk, naszego serca dla drugich, zwłaszcza dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Czyniąc to, dajemy gościnę aniołom, samemu Panu” – mówią na koniec przedstawiciele salezjańskiego sektora misyjnego.

Według ONZ 72% imigrantów stanowią ludzie w wieku pomiędzy 25-64 lata, a prawie 79 milionów z nich jest w wieku poniżej 25 roku życia. Ich sytuacja jest szczególnie dramatyczna w Afryce. Kakuma (Kenia), Juba (Sudan), Palabek (Uganda) to przykłady trzech afrykańskich obozów, w których wspieramy potrzebujących.

Na stronie internetowej Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie można zapoznać się i wesprzeć aktualne projekty misyjne.

Problematykę tegorocznego Dnia Misji Salezjańskich przedstawiają również filmy przygotowane przez sektor misyjny naszego Zgromadzenia.

Sprawę misji i ewangelizacji narodów polecamy modlitwie!

Źródło: www.infoans.org / www.misjesalezjanie.pl

Za: pila.salezjanie.pl

Wpisy powiązane

Kamerun: nowy kościół marianów – sanktuarium św. Jana Pawła II

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą