Dublin: Kościół potrzebuje świadectwa życia dominikańskiego

Dominikański wkład w życie Kościoła oraz uznanie dla stałości, odwagi i żywotności świadectwa wiary Zakonu w Irlandii wyraził arcybiskup Dublina, Dermot Farrell w liście wystosowanym z okazji 800. rocznicy przybycia dominikanów do Irlandii.

Arcybiskup stolicy Irlandii przypomina, że członkowie Zakonu Kaznodziejskiego przez osiem wieków wiernie głosili i zgłębiali Słowo Boże oraz służyli Ludowi Bożemu, nie tylko w Irlandii, ale także na misjach tak różnych krajach, jak Australia, Indie, Karaiby i obie Ameryki. Podkreślił rolę Zakonu w życiu irlandzkiego Kościoła, wskazując na znaczenie świadectwa siedemnastowiecznych męczenników beatyfikowanych przez św. Jana Pawła II w 1992 roku: Piotra O’ Higginsa (zm. 1642) i Terencjusza Alberta O’Briena (zm. 1651), a także dominikanina, abp John Troy (1739-1823), który przez 37 lat był arcybiskupem Dublina i wybitnie wpłynął na kształt życia katolickiego w Irlandii.

Abp Farrell podkreślił również wkład irlandzkich dominikanów w recepcję II Soboru Watykańskiego, poprzez ich pracę w domach formacyjnych i na wydziałach teologicznych, a także ich pouczającą, pełną współczucia i radości obecność w mediach.

Hierarcha wskazał jednocześnie na wielkie znaczenie świadectwa życia mniszek dominikańskich, wspierających Kościół swą modlitwą i pracą. Nawiązał ponadto do przypadającej w tym roku 800 rocznicy śmierci wielkiego dominikańskiego teologa, św. Tomasza z Akwinu, żyjącego żarliwym umiłowaniem Boga. Podkreślił, iż współczesny świat potrzebuje takiego właśnie umiłowania spraw ostatecznych i związanej z nim pokory.

Arcybiskup Dublina zauważył, że z kontemplacji zrodziło się również dzieło innego dominikanina, bł. Jana z  Fiesole (Fra Angelico – 1387-1455). „To, co tworzył, nie tylko rodziło się z kontemplacji, ale rozbudzało kontemplację. Zrodziło się z milczenia i wzywało do milczenia”. Zachęcił, aby różnorodność w służbie Słowu nadal “inspirowała braci i siostry do pomysłowych inicjatyw na polu publicznym, zwłaszcza w sztuce, w publikacjach i na peryferiach społeczeństwa i Kościoła”.

Abp Farrell zaznaczył, iż Kościół także i dziś potrzebuje świadectwa mocy i wierności Boga. „Modlę się, aby Zmartwychwstały, Pan historii i czasu, nadal prowadził braci i siostry, w waszym bogactwie i różnorodności, w znajdowaniu nowych i pomysłowych sposobów dawania świadectwa o dziele Boga pośród i wewnątrz całego Jego ludu, a przede wszystkim ubogich” – napisał do dominikanów arcybiskup Dublina.

st/KAI

Wpisy powiązane

Papież: literatura kształci serce i umysł oraz otwiera na słuchanie

Asyż: tysiące pielgrzymów na „odpuście przebaczenia”

Fatima: rodzinny dom siostry Łucji odwiedza rocznie ponad 300 tys. pątników