W ostatnim filmiku wideo z cyklu “Drodzy Współbracia”, ukazującym się w tym sześcioleciu i od dziś dostępnym w sieci, Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, wychodzi od młodzieży i krzyku, jaki dotarł ze wszystkich salezjańskich okręgów na kartach sprawozdań z ostatnich Kapituł Inspektorialnych: młodzi potrzebują salezjanów, wychowawców i świadków. Ale ci muszą być odpowiednio przygotowani, by umieli stawić czoła wyzwaniom obecnych czasów.
Przełożony Generalny zabiera głos w sali posiedzeń Rady Generalnej, czyniąc to zakończenie letniej sesji plenarnej z wejrzeniem już skierowanym na najbliższe wielkie wydarzenie, jakie czeka Zgromadzenie, a którym jest 28. Kapituła Generalna (KG28).
“Jest pewien stały element, który mnie fascynuje: słuchanie tego, co mówią nam nasi młodzi. Ci po prostu mówią nam: drodzy współbracia salezjanie, potrzebujemy was, waszej obecności u naszego boku” – stwierdza Przełożony Generalny.
Chłopcy i dziewczęta nie chcą “administratorów czy zarządców”, ale synów Księdza Bosko, którzy będą jak ich założyciel; którzy będą umieć towarzyszyć w życiu ludziom młodym: “Czego jeszcze potrzeba po tym apelu, wypowiedzianym z taką mocą, by wskazać drogę dla obecnego XX wieku?” – pyta Przełożony Generalny.
Następnie Następca Księdza Bosko dotyka także innej kwestii, a mianowicie motywacji, która doprowadziła go do wyboru następującego tematu Wiązanki na rok 2020: “Niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie (Mt 6,10). ‘DOBRZY CHRZEŚCIJANIE I UCZCIWI OBYWATELE’. Jest to dewiza, która zawiera, jak to zauważa ks. Á.F. Artime, “politykę Ojcze nasz”.
Istnieją dwa nierozerwalne elementy: “Zrodziliśmy się, aby być wychowawcami młodzieży do wiary, aby towarzyszyć im w spotkaniu z Jezusem”. Ale, dodaje również Przełożony Generalny, że salezjańskie wychowanie nie może pomijać rzeczywistości społecznej i globalnej: “Nie możemy wychowywać naszej młodzieży i pozostać w spokoju, zamknięci w domu, nie wyrządzając nikomu przykrości… Nie! Musimy przygotować ich do życia… do służenia innym, do zaangażowania na rzecz bliźnich, by nie byli obojętni na wielkie wyzwania w wymiarze światowym, by byli wrażliwi na obronę praw człowieka, zwłaszcza nieletnich, a także – byli otwarci na zaangażowanie w świat polityki, czyniąc to zgodnie ze swoją wrażliwością i wiarą”.
Wideo “Drodzy Współbracia” jest dostępne w 25 językach na kanale ANSChannel YouTube. Pod linkiem lista z wideo z napisami w różnych językach, która zostanie rozbudowana w najbliższych dniach o inne wersje językowe.
(ANS – Rzym)
Za: www.infoans.org