Dominikanie: Prowincjałowie mieli warsztaty

Co roku w rzymskim klasztorze Santa Sabina spotykają się nowi lub wybrani na kolejną kadencję prowincjałowie i wikariusze generalni, aby zaczerpnąć sił do realizacji czekających na nich zadań.

W trakcie organizowanych specjalnie dla nich warsztatów bracia poznają Kurię Generalną, rozmawiają między sobą, dzieląc się swoimi nadziejami i planami i wymieniając doświadczeniami.

Dwóch Polaków

W dniach 17-28 marca w Santa Sabinie zebrało się 19 braci z różnych części Zakonu, w tym dwóch synów polskiej prowincji: o. Paweł Kozacki – prowincjał polskich dominikanów oraz o. Jacek Dudka – wikariusz generalny Rosji i Ukrainy.

Ponadto w warsztatach wzięli udział ojcowie: Michel Lachenaud (Francja), Fausto Arici (prowincja św. Dominika, Włochy), Aldo Tarquini (prowincja św. Katarzyny ze Sieny, Włochy), Pedro de Cruz Fernandes (Portugalia), René Dinklo (Holandia), Jorge Diaz Munez (Meksyk), Frans Micallef (Malta), Edivaldo Antonio Dos Santos (Brazylia), Justin Adriko (Demokratyczna Republika Konga), Ismael Fernandez Torres (Puerto Rico), Javier Carballo (Hiszpania), Francesco La Vecchia (prowincja św. Tomasza, Włochy), Màté Barna (Węgry), Martin Gelabert Ballester (prowincja Aragonii), Miguel de Burgos Munez (prowincja Betica), Javier Gonzalez Izquierdo (prowincja Różańca Świętego) i Charles Ukwe (Nigeria). Do prowincjałów dołączyli także bracia, którzy w ostatnim roku rozpoczęli pracę w Kurii Generalnej: o. Rui Carlos Lopes (promotor świeckich) i Mike Deeb (delegat Zakonu przy ONZ).

Już na początku warsztatów każdy z przełożonych przedstawił swoją prowincję – dzięki temu uczestnicy mieli okazję poznać się i dowiedzieć o sytuacji Zakonu w różnych regionach świata.

Jedni drugich brzemiona noście

Następnie przedstawiono im zadania Kurii Generalnej, socjuszy i promotorów generalnych. W pierwszym tygodniu rozmowy koncentrowały się wokół takich zagadnień, jak procedury kanoniczne, finanse, przywództwo, apostolat i misje, obecność w mediach, reorganizacja Zakonu i przygotowania do Jubileuszu Zakonu.

Na początek drugiego tygodnia zajęć zorganizowano spotkanie z o. Eliasem Lorenzo, benedyktynem, który w swoim wystąpieniu zatytułowanym: „Jedni drugich brzemiona noście: przywództwo w czasie Jubileuszu” zwrócił uwagę na różne aspekty odpowiedzialności prowincjałów jako przełożonych.

Z uczestnikami warsztatów – zarówno wspólnie, jak i z każdym z nich indywidualnie – spotkał się także generał Zakonu, o. Bruno Cadoré. Opierając się na tekście: „Posłał ich, by studiowali, przepowiadali i zakładali wspólnoty”, o. Cadoré przypominał o celu dominikańskiego powołania i konieczności jego stałego podtrzymywania.

Na audiencji u Papieża

Prowincjałowie nie musieli przez cały czas pracować. Nie zabrakło czasu na zajęcia ponadprogramowe. Bracia zostali oprowadzeni przez przewodnika po konwencie i bazylice Santa Sabina. Odwiedzili także i zasiedli przy wspólnym stole z braćmi na Angelicum. Uczestniczyli również w audiencji generalnej u papieża Franciszka i wybrali się do Fossanova i Monte Cassino – miejsc związanych ze św. Tomszem z Akwinu.

Więcej (zdjęcia) na: www.dominikanie.pl

Wpisy powiązane

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025

Karmelici: Spotkanie Rad Generalnych OCARM i OCD w Rzymie

Alojzy Chrószcz OMI: w Kamerunie małe rzeczy potrafią ludziom dawać radość