Na urząd ten mianował go generał Zakonu Dominikanów, o. Bruno Cadoré. Nowy promotor zastąpił o. Briana J. Pierce’a, który zakończył sześcioletnią kadencję.
O. César Valero Bajo urodził się w 1956 roku Valladolid. W lecie 1973 roku wstąpił do nowicjatu dominikańskiego, a rok później złożył pierwsze śluby. W 1980 roku, po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Madrycie, przyjął święcenia kapłańskie.
Kontynuował studia języków klasycznych w Salamance oraz teologii pastoralnej w Madrycie. Angażował się w posługę akademicką i duszpasterską. Przez krótki czas przebywał w Hong Kongu, stolicy swojej rodzimej Prowincji Różańca Świętego.
Po powrocie do kraju z wielką poświęcił się głoszeniu rekolekcji oraz opiece nad chorymi w stołecznym szpitalu uniwersyteckim Mostoles. Został także dyrektorem założonego w 2008 roku Centrum Komunikacji i Głoszenia prowincji portugalskiej i hiszpańskiej.
Mniszki dominikańskie tworzą jedną z gałęzi Zakonu Kaznodziejskiego. Pierwszy klasztor mniszek powstał we francuskim Prouilhe w 1206 roku – a więc na 10 lat przed papieskim zatwierdzeniem Zakonu i powstaniem pierwszych wspólnot braci dominikanów. Na świecie żyje obecnie 2773 mniszek dominikańskich w 219 klasztorach.
W Polsce mniszki dominikańskie mieszkają i modlą się w trzech klasztorach: na Gródku w Krakowie (od roku 1621), w Świętej Annie niedaleko Częstochowy (od roku 1869) oraz w Radoniach pod Warszawą (od roku 2005). Pracę polskich dominikanów swoją modlitwą wspiera łącznie około 60 sióstr.
W liście skierowanym do Zakonu w 2012 roku o. Cadoré przypomniał, że „Rodzina Dominikańska, musi być złożona z mężczyzn i kobiet, zakonników i świeckich, tak aby była obrazem tej pierwszej wspólnoty, która podążała za Jezusem, ucząc się od Niego, jak kochać i jak mówić do świata, jak szukać we wszystkim Ojca, wszystko otrzymując od Niego”.
„My wszyscy, z naszą różnorodnością i komplementarnością, z wzajemnym szacunkiem dla różnic i dla wspólnej nam woli dzielenia się, musimy spełniać to zadanie bycia braćmi i siostrami, aby być znakiem w świecie i w Kościele. Naszym zadaniem jest bycie wspólnotą braci i sióstr, która zdaje sobie sprawę, że równe traktowanie każdego jej członka jest często na świecie ograniczane. Szczególnie wiele musimy zrobić, aby wszędzie słowa kobiet i mężczyzn mogły mieć równą wartość, odrzucając niesprawiedliwości i przemoc, które ciągle dotykają wielu kobiet na całym świecie” – napisał Generał.
„Kobiety, w przygodzie dominikańskiego świętego głoszenia, mają zadanie przypominania wszystkim, że świat nie może żyć w pokoju tak długo, dopóki te nierówności nie zostaną usunięte. Musimy uczyć się być siostrami i braćmi, aby rozpoznawać niesprawiedliwości, aby zwalczać je poprzez długotrwałe i piękne zadanie słuchania i wzajemnego szacunku” – zaznaczył o. Cadoré.