Home WiadomościZe Świata Dekret o heroiczności cnót m. Mary Lange krokiem ku uznaniu roli katolików afroamerykańskich

Dekret o heroiczności cnót m. Mary Lange krokiem ku uznaniu roli katolików afroamerykańskich

Redakcja

Zatwierdzenie przez Franciszka, 22 czerwca, dekretu o heroiczności cnót afroamerykańskiej zakonnicy matki Mary Elizabeth Lange (1794-1884) stanowi „monumentalny krok naprzód”, w kierunku uznania wyjątkowej tradycji i historii ciemnoskórych katolików amerykańskich i ich walki z segregacją rasową. Taki pogląd wyraziła prof. Shannen Dee Williams z uniwersytetu katolickiego w Daytonie w stanie Ohio, która bada dzieje Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Jest ona autorką m.in. dzieła „Długa walka o wolność czarnoskórych zakonnic”.

W wywiadzie dla agencji AP podkreśliła ona, że „dotychczas Kościół nie kanonizował żadnego Afroamerykanina. Jednakże uznana właśnie za «służebnicę Bożą» siostra Lange, dołącza do trzech innych postaci”. Są to: matka Henriette Delille (1813-62) – Kreolka z pochodzenia, założycielka Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, ks. Augustus Tolton ( 1854-97) – pierwszy czarnoskóry kapłan katolicki w USA oraz Pierre Toussaint (1766-1853) – urodzony jeszcze jako niewolnik, który zasłynął z prowadzenia działalności charytatywnej.

Prof. Williams przypomniała, że jedyną jak odtąd czarnoskórą świętą jest Józefina Bakhita (1869-1947). Ta znana już szeroko w Kościele święta urodziła się jako niewolnica w muzułmańskim Sudanie. Później znalazła się we Włoszech, gdzie trafiła do rodziny katolickiej i tam, pod jej wpływem odkryła w sobie powołanie do życia konsekrowanego. Podobnie jak w przypadku św. Józefiny również „życie siostry Lange było czymś wątkowym. Nie można bowiem uczciwie opowiadać o jej życiu bez odniesienia do poglądów ówczesnego Kościoła amerykańskiego z jego uwikłaniem w kolonializm, niewolnictwo i segregację rasową” – zaznaczyła badaczka.

Zwróciła uwagę, iż założone przez służebnicę Bożą w 1829 Zgromadzanie Sióstr Oblatek od Świętej Opatrzności, w przeciwieństwie do innych, po raz pierwszy zerwało z zasadą segregacjonizmu i nie zabraniało nikomu wstępować w swe szeregi. Stało się ono tętniącą życiem wieloetniczną i wielojęzyczną wspólnotą, przyciągającą setki Murzynek, odtrącanych dotychczas przez „białe” klasztory w USA, Kanadzie, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. „Można powtarzać jak mantrę, że były to «takie czasy», ale ta uznana właśnie przez Kościół za służebnicę Bożą matka Mary Elizabeth Lange, też żyła w «takich czasach»” – zauważyła historyczka z Daytonu.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda