W tym roku – 26 maja w Banneux zgromadziło się ponad 200 małych pielgrzymów pierwszokomunijnych z kilkunastu polonijnych parafii Niemiec i Holandii. Główny organizator Maryjnej pielgrzymki – ks. Bogdan Renusz, chrystusowiec, nowy Proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Aachen poprowadził uroczystą Mszę Świętą z 14 polonijnymi duszpasterzami. Na zakończenie „wielkiej polonijnej majówki” w Belgii wszystkie dzieci oraz ponad 500 dorosłych pielgrzymów–rodaków otrzymało od Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego specjalny „Dekalog Emigracji”- wskazania bł. Jana Pawła II dla Polaków na świecie.
Od wielu lat dwa razy w roku do Banneux, małej belgijskiej wioski położonej blisko granicy z Niemcami, pielgrzymują wierni z prowadzonych przez księży chrystusowców Polskich Misji Katolickich z Nadrenii – Westfalii oraz Holandii. Znajduje się tam narodowe sanktuarium Matki Bożej Ubogich. Jego powstanie wiąże się z objawieniami, które miały miejsce pomiędzy 15 stycznia a 2 marca 1933 roku. Maryja ukazała się ośmiokrotnie 11-letniej Mariette Beco, wiejskiej dziewczynie z ubogiej rodziny. Główna treść objawień to przypomnienie przez Maryję, że jest Matką Ubogich, która przychodzi, aby ludziom ulżyć w cierpieniu.
Podczas drugiego objawienia Maryja wskazała miejsce, z którego wytrysnęło źródełko. Liczne uzdrowienia, które się przy nim dokonały zaowocowały rozwojem kultu maryjnego i samego sanktuarium. Przybywa do niego co roku około 700 tysięcy pielgrzymów z całego świata. Objawienia w Banneux, potraktowane jako swoista kontynuacja objawień w Lourdes, zostały oficjalnie uznane przez Kościół w 1949 roku. Od 1993 r. istnieje tam ośrodek umożliwiający pobyt 350 chorym i ich opiekunom. Sanktuarium w Banneux odwiedził również 21 maja 1985 r. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Belgii.
Więcej (zdjęcia) na: www.chrystusowcy.pl