Z inicjatywy działającego od maja 2021 r. przy polskiej parafii w Aulnay sous BoisKoła Fundacji Jana Pawła II na placu przy kościele St Sulpice w Aulnay sous Bois dedykowanym pamięci naszego Wielkiego Rodaka (a stało się to 10 lat temu, w czerwcu w roku jego kanonizacji, o czym informował tygodnik polskiej emigracji „Głos katolicki”: zob. CZ. NOSTER, Inauguracja placu Jana Pawła II w Aulnay sous Bois, GK LVI[2014], nr 32[2558], s. 17), został postawiony pomnik-stela ku czci Świętego Jana Pawła II.
Na tym pomniku, poza medalionem z twarzą Papieża Polaka, podstawowymi informacjami takimi jak rok jego urodzenia i śmierci, umieszczono zdanie z jego homilii wygłoszonej na lotnisku w Le Bourget w czerwcu 1980 r.: „L’idée de liberté, d’égalité et de fraternité tient dans votre culture, dans votre histoire. Au fond, ce sont là des idées chrétiennes!”. Słowa wskazujące na chrześcijańskie źródło podstawowych wartości republiki francuskiej (które, jak pisał św. Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”, są owocami oświecenia, to mają swoją podstawę w Ewangelii). I to dobrze, że zostały przywołane i tak uwiecznione: niech przypominają o chrześcijańskich korzeniach cywilizacji europejskiej i stają się zachętą do powrotu do źródła, którym jest sam Jezus Chrystus, a ponadto zaproszeniem, aby zgłębiać wciąż nauczanie tego papieża przełomu drugiego i trzeciego millennium.
Całość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele St Joseph w Aulnay sous Bois (który jest stałym miejscem modlitwy mieszkających tam i w okolicy Polaków) pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Wcisło SChr, przełożonego prowincji Towarzystwa Chrystusowego obejmującą Francję, Hiszpanię i Portugalię, który też wygłosił okolicznościowe kazanie. Na liturgii licznie zgromadzili się polscy parafianie, a wśród nich nauczyciele i uczniowie miejscowej Szkoły Polskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie, którzy następnie w południe uczestniczyli w odsłonięciu i poświęceniu steli. Nie zabrakło pocztów sztandarowych szkoły i stowarzyszeń polonijnych działających na tamtym terenie. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz miasta z merem Brunem Beschizzą na czele oraz polskiej placówki dyplomatycznej z Paryża na czele z Konsulem RP Piotrem Adamiukiem, przybyli wykonawcy monumentu, a także ks. Bruno Leclerc, proboszcz-moderator parafii francuskich miasta. Aktu odsłonięcia dokonali zaproszeni Goście wraz z wykonawcami, a następnie ks. Prowincjał poświęcił pomnik.
fotografie: ks. Jarosław Koch SChr