Od lutego 2022 r., tj. od początku wojny na Ukrainie, kiedy to wojska rosyjskie wkroczyły na jej terytorium, pospieszyliśmy z pomocą ofiarom tego konfliktu. W naszych wspólnotach parafialnych organizowano różnego rodzaju wsparcie, a nasze domy zakonne otwarły swoje drzwi dla wojennych uchodźców.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia bądź Wielkanocy. przełożony generalny zgromadzenia ks. Krzysztof Olejnik SChr oraz jego wikariusz generalny ks. Bogusław Burgat SChr, odwiedzali wspólnotę chrystusowców w Kamieńcu Podolskim oraz położoną niedaleko linii frontu parafię w Mikołajowie, w której posługuje ks. Aleksandr Repin SChr, dojeżdżający również do Kisielówki.
Właśnie tam, w Mikołajowie, a zwłaszcza w Kisielówce, przez dłuższy czas przebiegała linia wojennego frontu. Podczas oblężenia Rosjan i najbardziej intensywnych działań wojennych, ks. Aleksandr wraz ze swoimi parafianami przez 4 miesiące mieszkał w piwnicy. Dziś jeszcze raz pragnie bardzo podziękować za wszelkie wsparcie – duchowe oraz materialne. Dzięki niemu mógł zorganizować centrum pomocy dla parafian, rozdawać dary żywnościowe w najtrudniejszym okresie rosyjskiej okupacji i może ją kontynuować również teraz. Na terenie parafii wybudował studnię, aby być niezależnym od miasta oraz założył filtry do wody, by ona mogła być przeznaczona do użytku – do picia, przyrządzania posiłków i codziennej higieny. Pomógł wszystkim, którzy postanowili wrócić do swoich domów (szczególnie w Kisielówce po jej wyzwoleniu od Rosjan), odbudować dachy oraz zakupił piece – tzw. kozy pozwalające przetrwać zimę.
We wspomnianej Kisielówce od połowy XIX wieku istniała klasycystyczna świątynia zbudowana przez carskich zesłańców, która przetrwała dwie wojny światowe i czasy sowieckie (kiedy została zamieniona na magazyn nawozów i maszyn rolniczych), ale niestety, wskutek celowych działań rosyjskiej artylerii, została całkowicie zniszczona. Obecność księdza Aleksandra pokazała, że duch i wiara wśród mieszkańców nie upadły: na gruzach kościoła odbywała się wspólna modlitwa, a nawet były organizowane odpusty ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. By wierni mogli dalej modlić się, ks. Aleksandr zorganizował kontenery, z których jeden służy jako kaplica (poświęconą uroczyście w Niedzielę Palmową AD 2024 przez bp Stanisława Szyrokoradiuka OFM, ordynariusza diecezji odesko-symferopolskiej), a drugi – jako szpital.
Na przełomie września i października 2024 r. w Mikołajowie, Kisielówce oraz Kamieńcu Podolskim przebywał ks. Maciej Piaskowski SChr, dyrektor naszego zakonnego wydawnictwa „Hlondianum”. Jego pobyt był związany z kolejnym transportem pomocy, a także wyposażaniem kontenerowej kaplicy w paramenta do sprawowania liturgii, które są darem wydawnictwa i o które zatroszczył się duszpasterz z Mikołajowa i Kisielówki. Ks. Maciej ponadto mógł zobaczyć parafię i jej mieszkańców, wraz z nimi pomodlić się, odwiedzić ich domy, na których widać ogrom wojennych zniszczeń, a jednocześnie trud powolnego ich odbudowy (albowiem czynią oni to własnymi rękoma). Była to również okazja do ustalenia dalszej pomocy dla parafii.
ks. Maciej Piaskowski SChr