Chrystusowcy: Majowe święta w Ostii

Początek maja, dla nas Polaków jest wyjątkowy. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą a 3 maja Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W niedzielę 2 maja 2021 r. w kościele San Nicola di Bari w Ostii odbyły się obchody wymienionych uroczystości, zorganizowane przez wspólnotę polską w Ostii i Stowarzyszenie Le Rondini. Część oficjalno-artystyczną spotkania poprowadzili: pani Ewa Czuchaj i pan Piotr Owczarek.

Po krótkim wstępie wspólnie odśpiewano nasz hymn narodowy i zostały odczytane życzenia Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, wystosowane także w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Przeczytane zostały również fragmenty listu bpa Wiesława Lechowicza, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej do Polonii, które współbrzmią z mottem na tegorocznego spotkania. Albowiem bieżący 2021 rok jest Rokiem Prymasa Wyszyńskiego i w tym roku odbędzie się jego beatyfikacja (do czego odwoływał się w liście Ksiądz Biskup, prosząc, by za jego wstawiennictwem modlić się za Polskę i wszystkich Polaków). Zatem naszemu spotkaniu towarzyszyły słowa Prymasa Tysiąclecia: „Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska […] Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze”.

Kolejnym punktem programu była prezentacja poezji patriotycznej, która odgrywa w polskiej literaturze bardzo znaczącą rolę. Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii w bieżącym roku – Giorgia, Lavinia, Weronika, Adam i Elisa – przeczytały wiersz pt. „O celu Polaka” Władysława Bełzy z tomiku „Katechizmu polskiego dziecka”. (W. Bełza, zwany piewcą polskości, jest autorem m.in. znanego nam wszystkim wiersza „Kto ty jesteś? – Polak mały”), następnie pani Weronika Goszczyńska wyrecytowała „Hymn Polaków na obczyźnie” Jana Lechonia a pan Dawid Modzelewski – fragment Księgi pierwszej z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Oni także przekazali nam najważniejsze informacje dotyczące Flagi RP i Konstytucji 3 Maja.

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary, czego przykładem jest „Bogurodzica”, najcenniejsze dzieło polskiej literatury i najstarsza polska pieśń religijna, która wzbudzała poczucie jedności i tożsamości wśród rycerstwa i przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu. Wykonana ona została przez grupę liturgiczno-muzyczną w składzie: Barbara Rogalska, Joanna Witczak i Piotr Owczarek oraz przez niektórych uczestników spotkania. Stanowi to świadectwo ciągłości naszej duchowej tradycji. Wykonawcy otrzymali gromkie brawa.

Mszę Świętą w intencji Ojczyzny oraz Polonii i Polaków żyjących poza granicami Polski, a szczególnie w Ostii, Torvajanica i Genzano odprawił ks. Zbigniew Czerniak SChr, homilię wygłosił ks. Marian Burniak SChr – wieloletni duszpasterz Polonii włoskiej. Zachęcając do miłości ojczyzny i modlitwy w jej intencji ks. Marian powiedział m.in.: „2 maja, to też dzień poświęcony Polonii i wszystkim Polakom na emigracji. Wspominamy naszych przodków, ich bohaterski wkład w sprawę niepodleglości naszej Ukochanej Ojczyzny. Byle cię można wspomóc, byle wspierać, nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać – przypomina nam dzisiaj Ignacy Krasicki A inny poeta, nasz wieszcz narodowy, Adam Mickiewicz, stwierdza: Ciągle Polacy pielgrzymują do Ojczyzny wolnej, szukając jej wszędzie. Wyjechali z Polski z kompasem, którym jest wiara chrześcijańska. Tak, to oni nas uczą miłości do Ojczyzny. Bądźmy wierni ich świetnemu dziedzictwu. Kochać Polskę, to pracować nad jej rozwojem umysłów, serc i osobowości. Kochać Ojczyznę to świadczyć własnym życiem, własnym przykładem i zachowaniem wartości chrześcijańskich na obcej ziemi, to być solidarnym z najsłabszymi, potrzebującymi. Kochać Ojczyznę, to kochać Chrystusa i Maryję, Jego, i naszą Matkę, Królową Polski. Ona bowiem zapewnia nas słowami Marii Konopnickiej: Nigdym ja ciebie ludu nie rzuciła, Nigdym ci swego nie odjęłam lica, Ja po dawnemu moc twoja i siła, Bogurodzica. I niech tą mocą i siła, naszą Opiekunką i Matką pozostanie dla Was, Kochani, na dziś, na jutro i na zawsze”.

Maj w Kościele katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej, zatem jako dziękczynienie po komunii Wictoria Kawon i Jakub Wronkowski wykonali „Ave Maria” J. S. Bacha i Ch. Gounoda w układzie na flet poprzeczny i organy. Na zakończenie liturgii została odmówiona Litania loretańska i odśpiewany Apel Jasnogórski.

Składamy gorące podziękowania wszystkim obecnym za wspólną modlitwę i godne uczczenie ważnych dla nas świąt i rocznic.

Iwona Bigos

Więcej (zdjęcia) na: www.chrystusowcy.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025