Chrystusowcy: Duszpasterstwo w Ameryce Płn w czasie pandemii

Czas epidemii spowodował wiele zmian w formach duszpasterzowania. Jak już pisaliśmy w naszym kalendarium duszpasterstwo przeniosło się do internetu i dzięki transmisjom on-line wielu naszych parafian ma okazję duchowo łączyć się ze świątyniami, do których na co dzień przybywali na wspólną czy indywidualną modlitwę, na liturgię Mszy Świętej bądź na różnorodne nabożeństwa. Ta ‘nowa’ forma spotykania się duszpasterzy i wiernych, ‘nowa’ forma wspólnotowej modlitwy stała się cenną pomocą w przeżyciu paschalnej tajemnicy – przeżyciu wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Jednocześnie wyzwoliła ogromny twórczy potencjał, że można w trochę inny sposób zorganizować obchody tych dni. Wszelkie innowacje przeprowadzane były za zgodą władz diecezjalnych oraz z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i sanitarnych rygorów.

Współbracia z prowincji pw. Królowej Polonii Zagranicznej poza internetowymi transmisjami nabożeństw umożliwiali skorzystanie ze spowiedzi przedświątecznej na otwartym powietrzu przy kościołach parafialnych. W Hamtramck zorganizowano na przykościelnym adorację Krzyża, natomiast w Salem w oknie plebanii był wystawiony Najświętszy Sakrament (w wielu wspólnotach adoracja Najświętszego Sakramentu była transmitowana on-line). Duszpasterze z chicagowskiego Trójcowa organizowali objazd z błogosławieństwem Najświętszego Sakramentu wśród swoich parafian. Znaleziono nawet sposób na błogosławienie pokarmów w Wielką Sobotę: poza przypominaną w mediach opcją błogosławienia przez głowę rodziny w Hamtramck, Sterling Heights i Pompano Beach, zorganizowano je w formie „drive thru”. Dzięki Facebookowi (i jego systemem polubień) nie zrezygnowano z corocznego konkursu na najpiękniejszą palmę w Trójcowie i Lombard. Przestrzeń wirtualną wykorzystywano też do przeprowadzenia parafialnych rekolekcji wielkopostnych, głoszenia konferencji, czytania książek i nagrywania piosenek.

Nie brakowało przy tym wielorakiej działalności charytatywnej: przygotowano paczki żywnościowe dla potrzebujących, zorganizowano pomoc w zakupach i załatwianiu różnych spraw dla osób starszych… Razem z wszelkimi inicjatywami parafianie i duszpasterze trwali na modlitwie w intencji ustania epidemii. Dodatkowo w Calgary niektórzy podjęli się odmawiania nowenny pompejańskiej w tej intencji a parafianie z chicagowskiego Władysławowa – raz w tygodniu post ścisły

Zachęcamy zatem do szczegółowej lektury, jak święte dni Wielkiego Tygodnia przeżyto w północnoamerykańskiej prowincji naszego Towarzystwa: http://tchr.us/aktualnosci/duszpasterstwo-w-czasie-pandemii.

(za informacją zredagowaną przez ks. Tomasza Ludwickiego SChr w serwisie www prowincji północnoamerykańskiej Towarzystwa Chrystusowego)

Za: www.chrystusowcy.pl

Wpisy powiązane

Dominikanie: Wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem

Michalici: Konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Kuli (Papua-Nowa Gwinea)

Św. Franciszek w Muzeach Watykańskich, na 800. rocznicę stygmatów