Chile – Porozumienie o współpracy między Konferencją Episkopatu Chile, Prokuraturą i Zgromadzeniem Salezjańskim

Salezjańska inspektoria Chile, reprezentowana przez ks. inspektora Carlo Lirę i jego wikariusza ks. Davida Albornoza, zawarła porozumienie o współpracy z Konferencją Episkopatu Chile i Prokuraturą. Miało to miejsce we wtorek, 30 kwietnia.

Porozumienie potwierdza zaangażowanie Zgromadzenia, jako części Kościoła Katolickiego, w dostarczanie informacji dotyczących wszystkich przypadków wykorzystania seksualnego, jakie miały miejsce w przeszłości, zachodzą obecnie i zajdą w przyszłości, w odniesieniu do dzieci, nastolatków, młodzieży i osób niepełnosprawnych, jakich dopuściły się osoby konsekrowane i salezjanie laicy.

Dokument stwierdza, że “współpraca dotyczy wymiany informacji dotyczących dochodzeń  prowadzonych w przeszłości, obecnie i w przyszłości w przypadkach wykorzystania seksualnego, jakich dopuścili się klerycy diecezjalni na dzieciach, nastolatkach i osobach niepełnosprawnych, chroniąc jednocześnie prywatność osób, które się zwróciły w tej sprawie do CECh (Konferencja Episkopatu Chile – przyp. red.)”.

Według ks. Liry, jest to polityka, jaką Zgromadzenie Salezjańskie realizuje od ubiegłego roku, a która w tym przypadku z dnim 30 kwietnia będzie realizowana urzędowo na bazie dokumentu, który został podpisany przez wszystkie zainteresowane strony.

“Podpisując to porozumienie – stwierdził ks. inspektor – chcemy zrobić kolejny krok do przodu, gdy chodzi o zapewnienie, że nie znajdzie się w naszej instytucji miejsce dla tych osób, które wykorzystują ten największy skarb, jaki otrzymaliśmy od Pana – dzieci, które stanowią najbardziej delikatną cząstkę społeczeństwa, jak to twierdził wyraźnie sam Ksiądz Bosko”.

Ks. inspektor zakończył zapewnieniem, że salezjanie Księdza Bosko zrobią wszystko, co możliwe, aby stworzyć zdrowe i bezpieczne środowiska, “w których będzie wiadomo, że ten, kto nie szanuje zasad, którymi się kierujemy, wychodząc od Ewangelii i salezjańskiej duchowości, będzie musiał wziąć na siebie skutki swoich działań”.

W podpisaniu porozumienia wzięli udział: sekretarz generalny CECh – bp Fernando Ramos; prokurator krajowy Jorge Abbott; przedstawiciele marystów i ojców z Schoenstatt; przewodniczący Krajowej Rady ds. nadużyć i towarzyszenia ofiarom Ana María Celis oraz bp Juan Ignacio González.

Bp Ramos stwierdził również w wywiadzie, którego udzielił, że lata poprzednie były “szczególnymi latami dla Kościoła, latami kryzysu, bardzo trudnych sytuacji, ale również – nowych możliwości… Stworzyły one okazję do głębszego nawrócenia i odnowy”.

(ANS – Santiago)

Za: www.infoans.org

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025