Była członkinią świeckiego instytutu życia konsekrowanego

W sobotę 21 maja 2022 roku, wśród dziewięciu Dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Janiny Woynarowskiej ze Świeckiego Instytutu Chrystusa Odkupiciela, pielęgniarki z Chrzanowa, przyznając jej tym samym tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej (Venerabilis).

Janina Woynarowska (1923-1979) urodziła się w Piwnicznej. Była dzieckiem adoptowanym przez małżonków Marię i Kazimierza Witolda Woynarowskich z Chrzanowa, którzy w swym mieszkaniu, zwanym “białym dworkiem” prowadzili działalność charytatywną. Rodzona matka Janiny zmarła w jej wczesnym dzieciństwie na tyfus i została pochowana w Istebnej. Wychowana w Chrzanowie, Janina ukończyła stosowne kursy i podjęła pracę w Przychodni Obwodowej na stanowisku najpierw higienistki, a potem pielęgniarki. Włączyła się aktywnie do zawiązanej przy chrzanowskiej parafii św. Mikołaja grupy Żywego Różańca, będąc jego animatorką. Głębokie zaangażowanie religijne łączyła z działalnością społeczną i charytatywną oraz twórczością poetycką. W 1961 roku złożyła pierwsze śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jako członkini Instytutu Świeckiego Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie, a pięć lat później, na ręce metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły – śluby wieczyste. Ustawicznie starała się o pogłębienie swojej wiedzy i ukończyła studia na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Była bardzo ceniona jako nie tylko jako pielęgniarka, ale także jako kurator społeczny i rzecznik opiniujący w ośrodku adopcyjnym, prowadziła poradnictwo przedmałżeńskie i rodzinne, organizowała wyjazdy wypoczynkowo-rekolekcyjne dla ludzi chorych, starszych i samotnych. Jej zapał apostolski potwierdza jeden bardzo wymowny fakt. W czerwcu 1969 r., otrzymała jako pielęgniarka polecenie udania się szpitalnym środkiem transportu do domu jednej z chorych, w celu wykonania jej zastrzyka. Jako bardzo religijna i zaangażowana w działalność charytatywną, poprosiła kierowcę, aby zboczył nieco z trasy i zawiozła tym środkiem lokomocji znaną sobie kobietę z amputowanym nogami na dzień skupienia dla chorych do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Kierowca doniósł sprawę do dyrekcji szpitala, za co wymierzono Janinie surowe kary dyscyplinarne. Gdyby zawiozła chorą na zebranie partyjne, dostałaby premię, ale skoro zawiozła ją do kościoła, została surowo ukarana. Ona jednak, w duchu nauki św. Pawła Apostoła, ponad wszystko kładła miłość, dążąc do ewangelicznej doskonałości (por. Kol 3,14).

Janina Woynarowska zginęła w wypadku samochodowym koło Krakowa 24 listopada 1979 roku. Pogrzebowi 29 listopada przewodniczył bp Jan Pietraszko z Krakowa, dziś także Czcigodny Sługa Boży, wraz z ks. Witoldem Kaczem, założycielem Instytutu Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Spoczęła w grobie swoich przybranych rodziców na cmentarzu parafialnym w Chrzanowie. Proces beatyfikacyjny Czcigodnej Służebnicy Bożej rozpoczął ks. kard. Franciszek Macharski 18 czerwca 1999 roku. Do jej beatyfikacji potrzebny jest jeszcze cud wyproszony u Boga za jej przyczyną.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025