„Budujcie mosty pokoju”. Papież Franciszek zwraca się do franciszkanów

W dniu 29 grudnia 2023 r. papież Franciszek udzielił krótkiego wywiadu dla włoskiego miesięcznika braci mniejszych konwentualnych „San Francesco Patrono d’Italia”, wydawanego przez Kustodię generalną Świętego Konwentu św. Franciszka z Asyżu we Włoszech. Tekst, który poniżej zamieszczamy, został opublikowany w numerze ze stycznia 2024 r. (s. 8-9).

– Kim dla Waszej Świątobliwości jest św. Franciszek?

– Dla nas wszystkich, dla Kościoła, św. Franciszek jest świętym wyjątkowym, świętym, który w szczególny sposób naśladował Chrystusa. Wszyscy święci, wszyscy chrześcijanie chcą naśladować Pana, ale on przeszedł do historii jako ten, który do końca chciał naśladować Jezusa Chrystusa z pokorą i dobrocią. Jest świętym pokory i dobroci. Jest świętym, który łączy wszystkich, jest świętym cierpliwości – miał jej tak wiele wobec współbraci! Franciszek o nic nie prosi i ofiarowuje się wszystkim. Byłem uradowany, że w tym roku żłóbek [na placu św. Piotra] pochodził z Greccio, bo taka była jego intuicja i dlatego Franciszek jest świętym uniwersalnym, pokazującym, jak naśladować Jezusa Chrystusa.

– Jaki dar Duch Święty chce dać Kościołowi i światu za pośrednictwem franciszkanów i franciszkanek?

– Dawajcie świadectwo przebaczenia i dobroci. Franciszkanin musi być bardzo otwarty w sakramencie pojednania, przebaczać wszystkim. Pan nie męczy się przebaczaniem. Franciszek miał wielkie serce i także on nie męczył się wybaczaniem. Oczekuję od franciszkanów, że będą apostołami pojednania i przebaczenia. Jest to przeciwieństwo tego, co mówi genueńskie przysłowie: „Frae Pigghia o sta in convento, frae Dà o no ghe sta drento” [Zakonnik, który „bierze”, siedzi w klasztorze; zakonnika, który „daje”, już tam nie ma].

– Żyjemy dziś w bardzo trudnych czasach. Są one porównywalne do bólów rodzenia, bo jest zbyt wiele cierpienia, a zarazem wydają się też być napełnione dużą nadzieją. Jaką przyjąć fundamentalną postawę, aby przeżywać z wiarą, mądrością i miłością tę zmianę epoki, w której Opatrzność powołała nas do życia, do podejmowania wyborów i działań?

– Mosty! Budować mosty. Wyciągać rękę. Od końca drugiej wojny światowej do dziś świat nie przestał toczyć wojen, i to w każdej części: popatrzmy dobrze na Palestynę i Ukrainę, ponieważ są blisko nas. Jest tak wiele okrucieństwa, jest tak wielu ludzi w więzieniach z powodów politycznych i dlatego proszę o mosty pokoju. To jest łaska, o którą powinniśmy prosić św. Franciszka, a wy, franciszkanie, musicie pomóc w budowaniu tych mostów.

Rozmawiał o. Giulio Cesareo OFMConv, dyrektor biura komunikacji Świętego Konwentu

Tłum. o. Sławomir Gajda OFMConv

Wpisy powiązane

Głosił kazania dla trzech papieży i ustanowił rekord. Niezłomny kardynał kończy 90 lat

Rozgrywki dla młodych osób po amputacjach i ośrodek sportowo-rehabilitacyjny: salezjanie mają wielkie marzenia, pragnąc leczyć rany wojenne

Dokument watykański: już Pius XII chciał ukarać ks. Marciala Maciela Degollado