Ladislau Biernaski urodził się w rodzinie polonijnej w Almirante Tamandaré koło Kurytyby. Rodzina dała Kościołowi w Brazylii dziesiątki powołań kapłańskich i zakonnych. Zmarły hierarcha należał do zasłużonego dla Polonii brazylijskiej zgromadzenia misjonarzy św. Wincentego a Paulo. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu. Po powrocie do Brazylii pełnił różne funkcje wychowawcze w swoim zgromadzeniu. Gdy był prowincjałem, został mianowany biskupem pomocniczym Kurytyby. 27 maja 1979 r. z rąk Jana Pawła II przyjął sakrę biskupią w Rzymie. Jego zawołaniem biskupim były słowa „On jest naszym pokojem”.
Z ramienia Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) zaangażowany był w duszpasterstwo społeczne. W Komisji Duszpasterskiej Ziemi pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a później przewodniczącego. W całej Brazylii był znany jako biskup reformy rolnej. Jeszcze w ubiegłym roku podczas prezentacji rocznego sprawozdania Komisji Duszpasterskiej Ziemi „Konflikty rolne 2010” domagał się przeprowadzenia w kraju sprawiedliwej reformy agrarnej. Po utworzeniu przez Benedykta XVI nowej diecezji São José dos Pinhais 6 grudnia 2006 r. został mianowany jej pierwszym ordynariuszem.
W oficjalnej nocie bp Leonardo Steiner, sekretarz generalny konferencji episkopatu, zachęcił do dziękczynienia za „życie człowieka sprawiedliwego”. Z kolei w nocie Komisji Duszpasterskiej Ziemi czytamy: „Biskup Ladislau pozostawił testament walki o prawa chłopów i przeciw przemocy na roli”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 lutego w katedrze w São José dos Pinhais. Będzie im przewodniczył abp Moacyr Vitti, metropolita Kurytyby.
Po śmierci biskupa Biernaskiego w Konferencji Episkopatu jest 5 biskupów Polaków oraz 4 Brazylijczyków o polskich korzeniach.
Z. Malczewski TChr, Brazylia