Home WiadomościZe Świata Brazylia: rozpoczęło się I posiedzenie Kościelnej Konferencji Amazonii

Brazylia: rozpoczęło się I posiedzenie Kościelnej Konferencji Amazonii

Redakcja

W Manaús w północnej Brazylii – stolicy departamentu Amazonas – rozpoczęło się 8 sierpnia pierwsze zgromadzenie Kościelnej Konferencji Amazonii (CEAMA). W jego pracach, które potrwają do 11 bm., biorą udział przedstawiciele Kościołów lokalnych z Antyli, Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Kolumbii, Peru i Wenezueli, a więc krajów tworzących region amazoński. W skład każdej delegacji wchodzą biskup, kapłan lub diakon, osoba zakonna i świecka. Do Manaúsu przybyli także przedstawiciele instytucji, które współzakładały CEAMA: Rady Biskupiej Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM), Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM), Latynoamerykańskiej i Karaibskiej Konfederacji Zakonników i Zakonnic (CLAR) oraz Caritas Ameryki Łacińskiej.

Otwierając obrady przewodniczący Kościelnej Konferencji Amazonii, arcybiskup Huancaypo w Peru kard. Pedro Barreto zwrócił uwagę, iż “św. Paweł VI powiedział, że «Chrystus wskazuje na Amazonię» a my z Franciszkiem stwierdzamy, że z Amazonii Chrystus wskazuje na Kościół”. Wyjaśnił, że ” proces synodalny Kościoła w Amazonii rozpoczął się formalnie wraz z powołaniem REPAM 14 września 2014, pobudzany przez Wydział Sprawiedliwości i Solidarności CELAM, CLAR, Caritas i Komisję Amazońską Konferencji Biskupów Brazylii”.

Mówca zaznaczył, że “15 października 2017 papież Franciszek zaskoczył nas, ogłaszając zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów dla Amazonii, proponując szukanie nowych dróg dla ewangelizacji tej cząstki Ludu Bożego”, którą świat widzi w ludach tubylczych. “Często są to narody zapomniane i bez perspektyw na spokojną przyszłość, także z powodu nasilającego się kryzysu wycinania drzew w Amazonii, będącej ogromnej wartości płucami dla naszej planety” – tłumaczył kardynał peruwiański.

Wspomniany Synod specjalny dla Amazonii legł u narodzin CEAMA, którego statuty zatwierdził papież 3 października 2022 r. Artykuł 115 Dokumentu Końcowego tamtego zgromadzenia, które obradowało od 6 do 27 października 2019 pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i na rzecz ekologii integralnej”, zapowiadał „utworzenie stałego i reprezentatywnego organizmu kościelnego, aby wspierać synodalność między jurysdykcjami kościelnymi tego regionu i aby pomagać kształtować amazońskie oblicze Kościoła”. Największym bodźcem do powołania tego organizmu do życia była posynodalna adhortacja apostolska Franciszka „Querida Amazonía” z 2 lutego 2020 r.

Jednym z wielkich architektów CEAMA był zmarły 4 lipca 2022 brazylijski kardynał Cláudio Hummes, który swoim życiem urzeczywistniał dzieła, o których wspominał posynodalny dokument papieski. Był on pierwszym przewodniczącym przewodniczącym nowej organizacji do czasu, gdy w marcu ub.r. ustąpił ze względu na stan zdrowia.

Wspominając jego postać i dokonania jego następca na stanowisku głowy CEAMA oświadczył, iż purpurat brazylijski „pozostawił nam zadanie umacniania tego organizmu jako instytucji Kościoła katolickiego o osobowości prawnej, kanonicznej i publicznej”. Ojciec Święty zatwierdził jej statuty 3 października 2022, w 3 miesiące po śmierci kard. Hummesa. Purpurat peruwiański podkreślił, iż CEAMA „jest organizmem nowym, oryginalnym, niezwykłym jako twór jednocześnie kościelny i regionalny”.

kg (KAI/Vida Nueva) / Manaús

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda