«Kapituła Generalna jest najgłębszą formą łączności w dziedzinie charyzmatu Zakonu i momentem, w którym w sposób szczególny objawia się kolegialność. Ona sprawuje w Zakonie najwyższą władzę wewnętrzną i dlatego ponosi główną odpowiedzialność za nadanie kierunku naszemu Instytutowi w aktualizowaniu posłannictwa, powierzonego mu przez Ducha Świętego w Kościele.» (Konstytucje, 82)
Kapituła Generalna spotyka się co 6 lat, aby wybrać nowego przełożonego generalnego i jego radę oraz zastanowić się nad przyszłością Zakonu, obecnego w 54 krajach, prowadzącego 454 dzieła o charakterze opiekuńczym, zdrowotnym i społecznym. W obecnie trwającej – 69 Kapitule Generalnej Zakonu Szpitalnego uczestniczy 78 Braci św. Jana Bożego, którzy pochodzą z ponad 30 różnych krajów – najmłodszy ma 34 lata (brat Parfait, z Togo) a najstarszy, 85 lat (brat Brian, z Australii).
Wśród braci, zwanych „kapitulnymi”, znajdują się członkowie ustępującego zarządu generalnego, przełożeni prowincjalni, a bracia „delegaci”, wybierani przez swoich współbraci z każdej prowincji i delegatury generalnej.
W zeszłym tygodniu do braci szpitalnych dołączyło 23 zaproszonych współpracowników z prowincji i delegatury generalnej, aby wspólnie zastanowić się nad niektórymi tematami, takimi jak rodzina szpitalna, struktury, misja oraz zarządzanie gospodarcze i finansowe. Reprezentują oni około 60 000 współpracowników i 30 000 wolontariuszy należących obecnie do Zakonu na 5 kontynentach, którzy współpracują z 1061 braćmi szpitalnymi reprezentującymi 51 różnych narodowości. Naszą prowincję reprezentował Pan Tomasz Półchłopek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu.
Za: bonifratrzy.pl