Boliwia w obronie demokracji

Relacja br. Krzysztofa Walndowskiego SVD z Oruro w Boliwii

Od dnia 21 października 2019 roku sytuacja w Boliwii jest napięta. Ludzie wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko prawdopodobnemu fałszerstwu wyborczemu i reelekcji prezydenta Ewo Moralesa (który od 13 lat nie przerwanie rządzi krajem) i w obronie swoich głosów wyborczych i demokracji. Protestują głównie ludzie młodzi, nauczyciele i lekarze zmęczeni coraz to bardziej dyktatorskimi rządami prezydenta, który chociaż powołuje się na swoje tubylcze korzenie, lecz jego rządzy opierając się na systemie korupcji, sprzedaży dóbr naturalnych i handlu narkotykami.

Każdego dnia odbywają się manifestacje antyrządowe. U nas w Oruro codziennie spotykamy się ze starciami ogromnych grup ludzi sprzeciwiającymi się rządom prezydenta Evo Moralesa z małymi grupami wspierającymi socjalistyczną partie MAS.

Od kilku dni są w Oruro zamknięte szkoły, drogi a nawet targowiska i sklepy. Ludzie masowo przyłączają się do manifestacji i strajków. Trudno przedostać się do innych miast, gdzie sytuacja jest bardzo podobna.

W wielu miastach w czwartek, 31 października, odbyło się cabildo – spotkanie się ludzi, którzy podejmują decyzje, co dalej zrobić z obecną sytuacją w kraju. Jednymi z postulatów była rezygnacja z urzędu prezydenta Evo Moralesa i wiceprezydenta Alvaro Garcia Linera, jak również rozpisanie nowych wyborów prezydenckich w Bolivii. Również tego dnia Evo powołał komisję sprawdzającą, czy wybory te zostały sfałszowane. Ale manifestujący nie wierzą, że ta weryfikacja będzie przeprowadzona prawidłowo i wyjaśni sytuację.

W wielu kościołach są odprawiane Msze Święte w intencji pokoju w Boliwii. Zgromadzenia zakonne, w tym i nasze Zgromadzenia, rozpoczęły adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju w kraju. Wiele osób konsekrowanych łączy się ze strajkującymi nie tylko w modlitwach, ale również biorą udział w manifestacjach. Jesteśmy obecni tam, gdzie ludzie nas potrzebują.

Kochani przyjaciele i dobrodzieje misji, prosimy Was, byście pamiętali w swoich modlitwach o Boliwii, by nie doszło do przelewu krwi. Mieszkańcy są bardzo zmęczeni sytuacją w kraju. Jest również wielu ranych i 3 osoby zabite, choć na chwile obecną manifestacje mają wymiar pokojowy. 

Z prośbą o modlitwę i z wyrazami pamięci
Br. Krzysztof Walendowski SVD

Br. Krzysztof Walendowski SVD pracuje w mieście Oruro na płaskowyżu Altiplano w zachodniej części kraju. Miasto jest stolicą diecezji o tej samej nazwie, której od 2005 roku ordynariuszem jest inny werbista, bp Krzysztof Białasik SVD.

W Boliwii pracuje obecnie 26 werbistów z 11 narodowości. Wśród nich jest 7 Polaków.

Więcej (zdjęcia) na: www.werbisci.pl

Wpisy powiązane

Przesłanie z Asyżu: pokój jest wyborem pojednania

Asyż: 800 lat temu św. Franciszek napisał „Pieśń słoneczną”

Mińsk: generał kapucynów odwiedził braci na Białorusi