W roku 1822 wstąpił do nowicjatu w Paryżu. Po ukończeniu formacji początkowej przez dziesięć lat pracował w różnych szkołach prowadzonych przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich na terenie Francji. Od roku 1833 pracuje na Wyspie Reunion (departament Francji) na Oceanie Indyjskim, gdzie przez trzydzieści cztery lata swego życia poświęca się pracy edukacyjno-katechetycznej wśród tamtejszej ludności.
Tamtejsi mieszkańcy nazywają Brata Skubiliona „katechetą niewolników”, albowiem całkowicie poświęca się pracy edukacyjno-katechetycznej. Dla pracujących, w godzinach nocnych, organizuje i prowadzi zajęcia lekcyjne. Przybywają na nie bardzo licznie mino ciężkiego dnia pracy.
W celu ułatwienia przyswojenia uczącym się nauczanych przez niego treści, tworzy programy i techniki specjalnie dostosowane do potrzeb i możliwości. Przygotowując ich do przyjęcia sakramentów świętych, chce im przekazać najważniejsze treści z nauczania Kościoła i moralności chrześcijańskiej przygotowując ich do przyjęcia sakramentów świętych.
Po zniesieniu niewolnictwa we Francji, w roku 1848, Brat Skubilion pracuje z mieszkańcami i pomaga im przystosować się do nowej w ich życiu rzeczywistości i odpowiedzialności.
W ostatnich latach swego życia, kiedy podupada na swoim zdrowiu, poświęca się współpracy z miejscowym klerem, odwiedza chorych, animuje miejscowe powołania. Wśród chorych zdarzają się uzdrowienia, co jest uważane za cuda zdziałane za jego przyczyną. Gdy umiera, 13 kwietnia 1867, na całej wyspie honoruje się go jako świętego.
Brat Skubilion Rousseau został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w dniu 2 maja 1989 podczas jego pielgrzymki na wyspę Reunion.
Brat Janusz Robionek FSC