Biskup Luigi Padovese, Chrześcijanie w społeczeństwach wielokulturowych i wieloreligijnych: od początków do dziś.

W piątek 31 maja 2024 r. w Audytorium Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie odbyła się oficjalna prezentacja książki „Chrześcijanie w społeczeństwach wielokulturowych i wieloreligijnych: od początków do dziś” autorstwa bpa Luigiego Padovese (red. EDB, 2024) z okazji 20. rocznicy jego święceń biskupich. Przypominamy, że br. Luigi Padovese OFMCap, wikariusz apostolski Anatolii w Turcji, został zamordowany przez swojego kierowcę 3 czerwca 2010 r. przed drzwiami swojej rezydencji w Iskenderun. Pośmiertna publikacja, która zbiera pisma br. Luigi Padovese z wykładów na temat dialogu międzyreligijnego, które prowadził na rok przed śmiercią, została przygotowana pod nadzorem i opieką prof. br. Luca Bianchi, przewodniczącego Franciszkańskiego Instytutu Duchowości i s. Chiary Brunetti. 

W uroczystości wzięli udział: br. Carlos Salto OFM, dziekan Uniwersytetu, br. Agustín Hernández OFM, magnificencja rektor, bp Paolo Bizzeti, wikariusz apostolski Anatolii i następca bpa Luigiego Padovese, br. Roberto Genuin, minister generalny, br. Kilian Ngitir, radny generalny, br. Angelo Borghino, minister prowincjalny Lombardii, br. Luca Bianchi, s. Chiara Brunetti, Barbara Petrini, niektórzy przedstawiciele Centrum Kultury Luigi Padovese i wielu innych zaproszonych gości.

Spotkanie było okazją nie tylko do zaprezentowania tego interesującego dzieła, ale także do przypomnienia wielkiego wysiłku dialogu, refleksji i zaangażowania biskupa Padovese oraz do dalszego promowania wartości dialogu międzyreligijnego w zglobalizowanym „wielokulturowym i wieloreligijnym” świecie.

Nasz Minister Generalny zabrał głos, dziękując za to wydarzenie i wspominając lata spędzone z bratem Luigim w Kolegium Międzynarodowym. Podkreślił niektóre cechy szczególne bpa Padovese, jako „człowieka synodalności i serdeczności”, uznając, że „jego praca była drogą otwartości i słuchania innych”. Swoje przemówienie zakończył przypomnieniem wszystkim obecnym, że „rolą chrześcijanina w obecnym społeczeństwie jest jedność w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”.

Po krótkich, ale znaczących słowach naszego Ministra Generalnego i refleksjach innych gości, zajęcia kontynuowano sesją pytań, zadawanych przez studentów Antonianum na temat dialogu międzyreligijnego i kultury, skierowanych do profesorów Romano Penna (Papieski Uniwersytet Laterański), Francesca Coccini (Uniwersytet La Sapienza w Rzymie) i Marco Bartoli (Papieski Uniwersytet Antonianum).

Na zakończenie brat Luca Bianchi i siostra Chiara Brunetti mówili o procesie redagowania i publikowania promowanego dzieła, podkreślając jego znaczenie w wielokulturowym społeczeństwie, w którym żyjemy. Wieczór zakończył się braterską wymianą poglądów między wszystkimi obecnymi.

Za: www.ofmcap.org

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie