Po perygrynacji w Porto-Novo, po południu w środę 8 lutego relikwia Ks. Bosko dotarła do Cotonou, a pierwszym miejscem, w którym się zatrzymała była katedra w tym mieście.W czasie jej przejazdu, odbywającego się pod eskortą 150 motocykli, klaksony i pieśni przyciągnęły uwagę całej społeczności. Następnie, w pełnym po brzegi kościele, arcybiskup Antoine Ganyé przewodniczył Eucharystii, po której, w milczeniu, wierni złożyli hołd relikwii.
Wieczorem urna została przewieziona do salezjańskiego dzieła w dzielnicy Zogbo; udział był tak liczny, że salezjanie i służby porządkowe z trudem zdołali zapanować nad tłumem. Z godzinnym opóźnieniem, spowodowanym właśnie trudnościami z dotarciem urny do kościoła, rozpoczęło się czuwanie modlitewne, w czasie którego została także odtworzona scena spotkania Ks. Bosko z Bartłomiejem Garellim w dniu 8 grudnia 1841 r.
O świcie 9 lutego wspólnota salezjańska w Cotonou zgromadziła się przed relikwią. Był to moment, który bardzo docenili wszyscy zakonnicy, którzy mogli przez jakąś chwilę zapomnieć o czekającej ich pracy i w milczeniu uczcić Założyciela Zgromadzenia.
Później nastąpił dalszy bieg wydarzeń. Urna została przewieziona do salezjańskiej szkoły zawodowej, w której zgromadzili się także uczniowie z innych szkół miasta. W szkole odbyło się nabożeństwo liturgiczne, kolorowe i uroczyste, któremu przewodniczył ks. Faustino García Peña, Przełożony Wizytatorii Afryki Zachodniej Francuskojęzycznej, który zachęcał młodych: „Nie igrajcie z waszym życiem, nie bądźcie przeciętni!”.
W czasie dopołudniowego czasu urna nawiedziła dom Córek Maryi Wspomożycielki, kościół pw. św. Jana Bosko w dzielnicy Sètovi i kościół pw. Maryi Wspomożycielki. Cześć dla Ks. Bosko przyciągnęła także zakonników i zakonnice innych zgromadzeń i w ten sposób także inne instytuty katolickie znajdujące się w Cotonou przyjęły urnę. Następnie, po południu, w kościele pw. św. Michała została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Beninie, bp Michael Blume. Długi dzień zakończył się powrotem do domu salezjańskiego i czuwaniem modlitewnym, które przedłużyło się do godzin porannych.
W piątek rano, ostatnim dniu pobytu urny w Cotonou, ks. García Peña odprawił Mszę św. pożegnalną. W celebracji uczestniczyli liczni uczniowie, studenci, którym towarzyszyli rodzice i nauczyciele. Wielkie było wzruszenie wiernych i salezjanów, którzy oczekiwali i wiele miesięcy przygotowywali się do przybycia urny, a którzy teraz musieli jej pozwolić, by w innym miejscu kontynuowała swoją peregrynację. Z pieśniami i modliltwami towarzyszono urnie do granicy z Togo.