Tak jego katecheza została streszczona po polsku.
„Sobór Watykańskiego II podkreśla, że wiara, która przejawia się w dziełach miłości, czyni życie w pełni ludzkim. Przypomina współcześnie żyjącym, że Jezus z Nazaretu, ukrzyżowany i zmartwychwstały, Zbawiciel świata, zasiadając po prawicy Ojca jest Sędzią żywych i umarłych. O istotnych wydarzeniach dotyczących Jego Osoby i historii życia przypominają nam krótkie formuły wiary, wypowiadane w Wyznaniu naszej wiary. W ich świetle mamy kształtować nasze codzienne życie. Dlatego potrzeba, by nasze Credo było dzisiaj lepiej poznane, rozumiane, by było przedmiotem modlitwy. Szczególną pomocą jest dla nas Katechizm Kościoła Katolickiego i Ewangelia. W czasach, które budzą w ludzkich sercach ducha indywidualizmu i relatywizmu, wyrasta potrzeba nowej ewangelizacji, rodzi się konieczność powrotu do Boga, do Jego Słowa, by te ważne sprawy przeniknęły nasze sumienia i naszą codzienność”.
Benedykt XVI zaznaczył, że wiara chrześcijańska to przede wszystkim spotkanie z żywą osobą Jezusa Chrystusa. We współczesnych okolicznościach niezbędne jest jednak również przypominanie najbardziej podstawowych prawd Ewangelii.
„Obowiązkiem Kościoła jest przekazywanie wiary i głoszenie Ewangelii – mówił Papież. – Żyjemy dziś w społeczeństwie, które uległo głębokim przemianom, również w odniesieniu do całkiem niedawnej przeszłości. Mentalność została silnie naznaczona przez procesy sekularyzacji i nihilizm, dla którego wszystko jest względne. W szczególności nowe pokolenia nie są wychowywane do poszukiwania prawdy i głębokiego sensu życia. Indywidualizm i relatywizm zdają się dominować w wielu współczesnych. Również wierzący nie są całkowicie wolni od tych zagrożeń. Chrześcijanin często nie zna nawet najbardziej istotnych elementów wiary katolickiej, własnego Credo. W ten sposób zostawia się otwarte pole dla swoistego synkretyzmu i relatywizmu religijnego, nie mając jasności co do prawd, w które trzeba wierzyć, i co do zbawczej wyłączności chrześcijaństwa. Całkiem realnym zagrożeniem jest więc tworzenie sobie religii własnym sumptem. Powinniśmy zatem powrócić do Boga, do Boga Jezusa Chrystusa” – podkreślił Benedykt XVI.
kb/ rv