„Dobrze pamiętam ten okres: byłem młodym profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Bonn, a punktem odniesienia w wymiarze ludzkim i kapłańskim był dla mnie arcybiskup Kolonii, kard. Joseph Frings. Wziął on mnie ze sobą jako doradcę teologicznego, następnie zostałem też mianowany ekspertem soborowym. Było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie. Po okresie przygotowania, do którego podchodziłem z wielkim zapałem i entuzjazmem, mogłem zobaczyć Kościół żywy: niemal trzy tysiące Ojców Soborowych z całego świata zebranych pod przewodnictwem Następcy Apostoła Piotra, stających się uczniami w szkole Ducha Świętego, który był prawdziwą siłą napędową Soboru. Rzadko kiedy w historii można było tak jak wtedy, niemal konkretnie „dotknąć” powszechności Kościoła w chwili, kiedy tak wspaniale wypełniał swą misję niesienia Ewangelii w każdy czas i aż po krańce ziemi” – powiedział Papież.
Benedykt XVI zaznaczył, że współczesny świat, podobnie jak przed 50 laty, nadal jest naznaczony zapominaniem o Bogu. Trzeba zatem wrócić do głównych myśli Soboru i głównej intencji ojców soborowych, którą było głoszenie Ewangelii wszystkim ludziom – mówił Papież. A tak jego katecheza została streszczona po polsku.
„Jan XXIII otwierając Sobór podkreślił, że czyni to z myślą, by światu, który oddala się od Boga, przypomnieć wymagania i piękno Ewangelii. W kilka lat później na zakończenie debaty soborowej, podczas ostatniej sesji, 7 XII 1965 r., sługa Boży Paweł VI zaznaczył natomiast, że Sobór odbył się w czasie, gdy świat lansuje idee materializmu, laicyzmu, negacji Boga. W kontekście tych tendencji Sobór był dla wszystkich przypomnieniem o istnieniu Boga, który jest Osobą, Stwórcą świata, nieskończonym Dobrem i Pięknem. Laickie i liberalne idee, które także dzisiaj usiłują zawładnąć ludzkimi umysłami, są wyzwaniem dla nas, by tak, jak pragnęli tego Ojcowie Soboru, na nowo dostrzec, że Bóg jest obecny w naszym życiu, prowadzi z nami ojcowski dialog. Bez wiary w Boga zostaje zburzony porządek świata a człowiek traci swoją godność”.
Do jutrzejszej rocznicy Papież nawiązał też w słowie do Polaków:
„Witam przybyłych na audiencję pielgrzymów polskich, a szczególnie Kompanię Węglową i Holding Węglowy ze Śląska. Jutro, wspominając złoty jubileusz inauguracji Soboru Watykańskiego II, rozpoczniemy uroczyście Rok Wiary. Niech będzie on czasem ożywienia w sercach oczekiwań Ojców Soboru, by wszyscy ludzie mogli poznać Ewangelię i spotkać Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Z serca wam wszystkim błogosławię”.
Na dzisiejszej audiencji po raz pierwszy papieska katecheza została streszczona również po arabsku. Jak poinformował watykański rzecznik, Benedykt XVI pragnął wprowadzić ten kolejny język, aby dać w ten sposób wsparcie chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Wszystkim natomiast chce przypomnieć, że powinni zabiegać i modlić się o pokój – dodał ks. Federico Lombardi SJ.
kb/ rv