Asyż: uroczystość św. Franciszka w 2022 r.

5 września 2022 r. w Rzymie kustosz generalny Świętego Konwentu św. Franciszka z Asyżu we Włoszech (Asyż) fr. Marco MORONI uczestniczył w konferencji prasowej zwołanej przez Konferencję Episkopatu Włoch w celu zaprezentowania tegorocznych obchodów święta św. Franciszka z Asyżu (3-4 października).

W konferencji wziął udział kard. Matteo ZUPPI, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, a ponadto dwaj kustosze z Asyżu (fr. Marco MORONI OFMConv i fr. Massimo TRAVASCIO OFM), burmistrz Asyżu Stefania PROIETTI oraz – za pośrednictwem swojego przesłania – abp Domenico SORRENTINO, biskup Asyżu-Nocera Umbra-Gualdo Tadino i Foligno.

W tym roku święto św. Franciszka z Asyżu, patrona Włoch, będzie miało wyjątkowy charakter. Do dotychczasowej tradycji wprowadza się bowiem pewną nowość, polegającą na tym, że w pielgrzymce do miejsca śmierci św. Franciszka i w geście ofiarowania oliwy przy jego grobie nie będzie brał udziału jakiś jeden wybrany region, ale Konferencja Episkopatu Włoch. Chodzi tu o wyrażenie szczególnej wdzięczność wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań, aby uporać się z pandemią: instytucjom cywilnym i wojskowym, pracownikom służby zdrowia, rodzinom, wolontariuszom, nauczycielom, organizacjom charytatywnym i kościelnym.

Będzie to również okazja, zwłaszcza podczas Mszy św. w dniu 4 października, do szczególnej modlitwy za Włochy i o pokój.

W tym wymiarze znaczącej wymowy nabierze obecność prezydenta Republiki Sergio MATTARELLA, który 4 października w imieniu całego narodu włoskiego zapali „lampę wotywną od gmin włoskich”, a następnie z loggii Świętego Konwentu św. Franciszka skieruje orędzie do kraju.

„Tym naszym aktem chcemy stać się znakiem dla Włoch, a także chcemy modlić się za Włochy, aby w swoim powołaniu coraz bardziej postępowały jako naród będący pomostem między narodami, naród solidny i solidarny, zdolny czerpać ze swoich chrześcijańskich korzeni wskazówki i sugestie do wytyczania nowych dróg, opartych na dialogu i współpracy ze wszystkimi” – podkreślił kard. ZUPPI.

„Pandemia z powrotem sprowadziła nas do uznania tego, czego osobiście doświadczył św. Franciszek, a mianowicie, że życie każdego z nas naprawdę staje się lepsze nie wtedy, gdy mamy więcej, nie wtedy, gdy jesteśmy silniejsi lub potężniejsi, ale wtedy, gdy jesteśmy w stanie zatroszczyć się o tych, którzy są najbardziej potrzebujący, o tych, którzy sami nie mogą sobie poradzić” – dodał fr. Marco MORONI.

„W pełni podzielamy piękno tego nadchodzącego wydarzenia, które w pewien sposób widzi, jak całe Włochy, w kontekście tych trudnych lat, skupiają się wokół świętego Patrona, aby wyrazić uczucia wdzięczności i spojrzeć w przyszłość z odnowioną nadzieją” – zaznaczył w swoim przesłaniu abp Domenico SORRENTINO, który ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w konferencji prasowej.

Za: www.ofmconv.org

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025