„Będziemy podejmować wiele aktualnych tematów – mówi uczestnicząca w spotkaniu Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. – Refleksja skupi się m.in. wokół takich kwestii: «Konsekracja Jezusa w świecie i dla świata»; «Świeccy służą Kościołowi, czy są mu przydatni?»; «Nowe modele świętości jako wierność Bogu w sercu świata». Będziemy też rozważać temat nowego sposobu komunikowania się w Kościele i dla Kościoła oraz odpowiadać na pytanie, jak zmienia się powołanie, czy zmienia się świat i zmieniamy się my sami”.
Odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomina, że Światowe Kongresy Instytutów Świeckich odbywają się co cztery lata w różnych krajach i na różnych kontynentach. „Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w Meksyku, a wcześniejsze w Polsce. Podczas tego kongresu świeccy konsekrowani zawierzali swoje życie, powołanie i swoje rodziny instytutowe Matce Bożej na Jasnej Górze” – wspomina Stanisława Grochowska.
Po zakończeniu kongresu w Asyżu rozpocznie się Zgromadzenie Generalne Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Zrzesza ona 185 instytutów świeckich z całego świata i koordynuje współpracę pomiędzy nimi. Należy do nich ok. 33 tys. kobiet i mężczyzn.
„W instytutach świeckich życia konsekrowanego łączone są dwa aspekty. Konsekracja rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa łączona jest ze świeckością – podkreśla Stanisława Grochowska. – Członkowie instytutów starają się przepajać świat duchem Ewangelii w środowiskach, w których żyją. Jakby na sposób zaczynu. Istotą instytutów świeckich jest przemiana świata od wewnątrz. Mamy być źródłami światła Chrystusa wszędzie tam, gdzie żyjemy i pracujemy”.
Światowy Kongres Instytutów Świeckich w Asyżu wpisuje się w przygotowania do Roku Wiary. Jak podkreśla Ewa Kusz, przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS), ten kontekst zaprasza członków instytutów do zatrzymania się nad pytaniem o stan wiary i o to, jak dziś być przekonującym świadkiem Ewangelii.
W Polsce działa ok. 40 instytutów świeckich, do których należy ok. 1,2 tys. osób.
bz/ rv