Asyż: inauguracja wystawy Laudato sie: natura i nauka

Najstarszy rękopis Pieśni słonecznej, powstałej osiemset lat temu, wraz z 93 rzadkimi dziełami z najdawniejszego zbioru biblioteki miejskiej w Asyżu znajduje się w sali papieskiej Świętego Konwentu św. Franciszka w Asyżu.

Osiemset lat po skomponowaniu Pieśni słonecznej lub Pochwały stworzeń ponownie otwarto dla zwiedzających wystawę Laudato sie: Natura i nauka. Dziedzictwo kulturowe brata Franciszka, zorganizowaną przez St. Francis Day Foudation i Święty Konwent, Italian Academy Foundation i l’Associazione AntiquaE. Patronat nad ekspozycją, która będzie dostępna dla zwiedzających od 11 kwietnia do 12 października 2025 r., objął region Umbria, gmina Asyż i narodowy komitet osiemsetnej rocznicy obchodów śmierci św. Franciszka.

Wystawa, począwszy od najstarszego rękopisu Pieśni, będącej jednym z najwcześniejszych tekstów poetyckich w języku włoskim zachowanym do naszych czasów, oferuje zwiedzającym trasę, której towarzyszy ciągła narracja multimedialna poprzez 93 rzadkie dzieła z najdawniejszego zbioru biblioteki miejskiej w Asyżu przechowywane w bibliotece Świętego Konwentu.

Ekspozycja jest bezprecedensowym spojrzeniem na franciszkański świat kultury i nauki, który dzięki rzadkim i cennym średniowiecznym manuskryptom i starodawnym tekstom drukowanym pozwala zwiedzającym odbyć podróż prowadzącą przez próg średniowiecza do epoki nowożytnej. Wystawa umożliwia dostęp do wiedzy franciszkanów, opracowanej dzięki ich pomysłowości i zaczerpniętej z ich lektur, notatek i studiów oraz przez wieki powierzonej ich pieczy w bogatej bibliotece i we wzajemnej wymianie między refleksją teologiczną a wiedzą naukową.

„Wystawa tekstów pisanych – stwierdził fr. Marco MORONI, kustosz Świętego Konwentu – mogłaby być narażona na ryzyko, że zostanie doceniona tylko przez wtajemniczonych. Ale tak nie jest: towarzysząca jej aparatura multimedialna, ekrany i kamery z animacjami obrazów, a także stonowany i elegancki układ wraz z lokalizacją w pięknej sali papieskiej Świętego Konwentu, sprawiają, że wystawa jest naprawdę pełna uroku i pożyteczna dla każdej publiczności, która z pewnością uzna ją za przydatną”.

Wystawa pozwala zatem zrozumieć, jak na przestrzeni wieków w Zakonie franciszkańskim zawsze istniała pewna „ciekawość” przeplatana zmysłem religijnym i zachwytem, opierająca się na poetycko-mistycznej intuicji Pieśni słonecznej, czemu towarzyszył jednak krytyczny rygor, dbałość o konkretne dane i przyjmowanie metodologii zgodnych każdorazowo z rozwojem nauki w poszczególnych czasach. Nade wszystko Pochwała stworzeń może być rozumiana jako prawdziwy „manifest” empatycznego i braterskiego podejścia do natury, tak, że nawet dzisiaj może znaleźć współbrzmienie z aspiracjami wielu mężczyzn i kobiet poza chronologicznym i kulturowym dystansem do świętego z Asyżu, który ją skomponował. To nie przypadek, że w jakiś sposób zainspirowała ona encyklikę papieża Franciszka Laudato si’, opublikowaną dziesięć lat temu.

Biuro prasowe Świętego Konwentu św. Franciszka z Asyżu

Info:
Giulia PIGLIUCCI | +39 335 6157253 | comunicazione.add@gmail.com
Andrea ROSSI | +39 328 2012488 | salastampa@sanfrancesco.org

Cały artykuł znajduje się pod adresem:

https://www.sanfrancescopatronoditalia.it/notizie/eventi/si-apre-nel-salone-papale-la-mostra-“laudato-sie-natura-e-scienza–53655

Za: www.ofmconv.net

Wpisy powiązane

Światło z Nazaretu. 23 kwietnia – rocznica beatyfikacji Franciszki Siedliskiej

Redemptoryści – o. Generał: Franciszek opuścił nas w piękny wielkanocny poranek…

Saletyni: List Księdza Generała po odejściu Ojca Świętego