Prawie na tydzień Asyż wypełnił się grupą ponad trzystu młodych zakonników (w wieku od 18 do 30 lat) z trzech jurysdykcji Zakonu (konferencji CEC, CEO, CIMP); będących przedstawicielami aż czternastu różnych krajów (Anglia, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Liban, Malta, Niemcy, Polska, Rumunia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Turcja, Włochy).
Podczas oficjalnego przywitania, kustosz Sacro Convento – o. Giuseppe Piemontese, powiedział, że bracia przybyli „w celu skonfrontowania swojego życia z Regułą i odnowienia w Braterstwie naszych ślubów i naszego poświęcenia się do przestrzegania Reguły i życia Braci Mniejszych, żyjąc w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. W tym właśnie znajduje się sens franciszkańskiej drogi twórczości i rozwoju.”
W czasie programu spotkanie nie zabrakło czasu na wspólną modlitwę liturgią godzin odmawianą z uwzględnieniem przedstawicieli każdej narodowości czy eucharystię sprawowaną w miejscach, które określiły nawrócenie św. Ojca Franciszka i początki charyzmatu. Była to także dobra okazja do wzajemnego poznania i poszerzenia horyzontów, tak często nie przekraczających granic własnej prowincji czy kraju. Świadectwa braci pracujących w różnych zakątkach świata, dyskusję czy pracę w grupach tematycznych: kontemplacja, ubóstwo, braterstwo, minioritas i misja – to tylko niektóre z oficjalnych punktów programu, które pomogły młodym naśladowcą Franciszka w zrozumieniu życia wspólnotowego i charyzmatu swojego Zakonu. Bracia mieli bowiem możliwość wspólnych rozmów i dzielenia się radością podczas wspólnych posiłków, przechadzek czy pogodnych wieczorów animowanych przez braci z prowincji rumuńskiej i krakowskiej.
O powołaniu do świadczenia o pięknie Boga szczerością i prostotą naszych wspólnot mówił o. Marco Tasca – minister generalny, 119. następca św. Franciszka – podczas rozesłania na górze Alwerni, gdzie Franciszek został naznaczony stygmatami. „Nie wystarczy być dobrym w tym, co robimy, żeby pociągnąć innych do życia z Jezusem”, ponieważ „(…)tylko zakochany w Bogu ma odwagę iść o nim głosić”. Każdemu też udzielił błogosławieństwa na drogę i osobiście wręczył Regułę i Testament św. Franciszka. Obecni wyrazili nadzieję, że ta „kąpiel regenerującą siły i odradzającą świadomość własnych korzeni i początków” przyniesie dobre duchowe owoce.
A. Żelechowski OFMConv., fot. M. Jelinek OFMConv.
Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl