Akta procesu beatyfikacyjnego kard. Anastazego Ballestrero OCD przekazano do Rzymu

Jak poinformowała Postulacja Generalna Zakonu Karmelitów Bosych, 3 lipca 2023 r. zostały przekazane do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Akta dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sł. B. kard. Anastazego Ballestrero OCD. Wcześniej, bo 23 czerwca odbyło się w katedrze pw. św. Jana Chrzciciel w Turynie zakończenie tegoż dochodzenia diecezjalnego o  życiu i cnotach Sługi Bożego, byłego przełożonego generalnego karmelitów bosych, później arcybiskupa Turynu, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Italii i kardynała. Działo się to w tekście 25.rocznicy śmierci kandydata na ołtarze, która przypadała 21 czerwca.

Anastazy Albert Ballestrero, w Karmelu Anastazy od św. Różańca św., urodził się 3 października 1913 r. w Genui. Już w wieku chłopięcym zdobywał wiedzę w niższym seminarium karmelitów bosych i 12 października 1928 r. oblókł habit zakonny, by 6 czerwca 1936 r. przyjąć święcenia kapłańskie. Był najpierw wykładowcą teologii, potem przeorem klasztoru w Genui, a w latach 1948-1954 prowincjałem liguryjskiej (genueńskiej) prowincji karmelitów bosych. W 1955 r. wybrano go generałem zakonu i posługę tę pełnił przez dwie sześcioletnie kadencje. Z tego tytułu brał m.in. udział w pracach Soboru Watykańskiego II. Wybrano go nadto przewodniczącym Unii Przełożonych Generalnych.

Św. Paweł VI w 1973 r. mianował go arcybiskupem Bari, a w 1977 r. arcybiskupem Turynu. Św. Jan Paweł II w 1979 r. podniósł go do godności kardynalskiej. Przez dwie kadencje, w latach 1979-1985 był też przewodniczącym Konferencji Episkopatu Italii.

Jako ceniony kaznodzieja i mąż wielkiego ducha wygłosił liczne serie rekolekcji, zwłaszcza dla osób konsekrowanych i kapłanów. Po przejściu w 1989 r. na emeryturę, zamieszkał przy klasztorze karmelitów bosych w Bocca di Magra, nieopodal miasta La Spezia, gdzie zmarł w opinii świętości 21 czerwca 1998. W 2014 r., otwarto w Turynie jego proces beatyfikacyjny, który obecnie wkracza w swoją definitywną fazę rzymską w Stolicy Apostolskiej

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Na zdjęciu: Sługa Boży jako generał zakonu ze św. Janem XXIII

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025