Abp Jędraszewski podarował Franciszkowi figurkę s. Faustyny z jej relikwiami

Niezwykły dar od arcybiskupa Marka Jędraszewskiego otrzymał dziś w Rzymie papież Franciszek. Jako gest wdzięczności za nominację na urząd metropolita krakowski podarował Ojcu Świętemu figurkę św. siostry Faustyny z jej relikwiami.

Jak poinformował ks. Piotr Studnicki, rzecznik archidiecezji krakowskiej, do spotkania z papieżem doszło dziś przed południem w Rzymie. Miało ono związek z zebraniem plenarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, w którym uczestniczy abp Jędraszewski.

Podarowana Ojcu Świętemu niewielka figurka przedstawia Apostołkę Bożego Miłosierdzia w ruchu, ze wzrokiem zwróconym ku górze, z prawą ręką na sercu i lewą trzymającą obraz Jezusa Miłosiernego.

Do figurki przymocowany jest relikwiarz zawierający cząstkę kości (ex ossibus) zakonnicy. Relikwie zostały przekazane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. s. Faustyna.

Figurkę ze sztucznego kamienia, a dokładniej połączenia mączki marmurowej i żywicy epidianowej, wykonała Krystyna Fałdyga-Solska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i rzeźbiarka mieszkająca i pracująca w Łodzi. Jest ona autorką licznych pomników o tematyce sakralnej, m.in. św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe i św. Faustyny Kowalskiej.

Dziś rano metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. dla Polaków przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Msze św. w języku polskim są celebrowane w kaplicy św. Sebastiana w każdy czwartek od kwietnia 2005 r.

Abp Marek Jędraszewski przebywa w Rzymie w związku z zebraniem planarnym Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której jest członkiem od listopada 2013 r. Oprócz stałych pracowników kongregacji w jej skład wchodzą także kardynałowie i biskupi mianowani przez papieża. Zebrania plenarne kongregacji odbywają się raz na trzy lata.

Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego odpowiada za uczelnie kościelne oraz wydziały teologii katolickiej na uczelniach świeckich. Troszczy się o rozwój studiów kościelnych, zatwierdza i eryguje uniwersytety katolickie i wydziały teologiczne, czuwa nad poprawnością wykładu nauki katolickiej w tych uczelniach.

luk / Rzym (KAI)

Za: www.episkopat.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025