800 lat franciszkanów w Niemczech

6 czerwca, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła w Würzburgu świętowano 800 lat obecności franciszkanów w Niemczech.

Minister generalny o. Carlos Trovarelli z Rzymu w okolicznościowym słowie przypomniał, że „przybycie braci do Würzburga przypada na okres największego zaangażowania misyjnego Braci Mniejszych, którzy w tym czasie rozszerzyli swoją działalność na wiele krajów Europy”.

Cytując „Kronikę” Jordana z Giano, zaznaczył, że to sam św. Franciszek wysłał „braci do Francji, Niemiec, na Węgry, do Hiszpanii i do innych prowincji Włoch, do których bracia jeszcze nie dotarli”.

„Misja ta polegała przede wszystkim na głoszeniu kazań, opartych na solidnej skale Słowa Bożego, oraz na dawaniu świadectwa życia zgodnego z Ewangelią” – mówił generał zakonu.

Najwyższy przełożony powiedział, że obchodzenie 800-lecia jest „zaproszeniem do nowego początku”.

„Z okazji tego jubileuszu niech Bóg da nam ‘siłę misyjną’ zdolną ofiarować temu społeczeństwu, temu krajowi coraz bogatszą łaskę charyzmatyczną; łaskę zbliżenia się tak blisko, jak to tylko możliwe, naszym osobistym i instytucjonalnym stylem życia do natchnień Serafickiego Ojca i jego pierwszych towarzyszy. Niech pomoże nam głosić Królestwo Boże jako braciom żyjącym w ludzko-duchowym gmachu braterstwa, w wielkodusznej miłości do ubogich i spragnionych Boga, w żywym świadectwie o zawsze aktualnej Ewangelii Pana Jezusa Chrystusa” – życzył ojciec generał.

We mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył o. Igor Salmič, definitor generalny ds. Federacji Europy Centralnej, uczestniczyli m.in. bracia z Polski na co dzień pracujący w Niemczech i Austrii ze swoim prowincjałem z Krakowa o. Marianem Gołąbem.

Do Prowincji św. Elżbiety w Niemczech należy także Kustodia prowincjalna św. Leopolda i św. Mikołaja z Flüe w Austrii i Szwajcarii oraz delegatura w Holandii.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego